Profil lipidowy i złe samopoczucie

Dzień dobry! Ze względu na słabe samopoczucie nie wykluczone, że z uwagi na wysokie temperatury i mój wiek (45 lat) dostałam skierowanie na badania z krwi. Chciałabym wiedzieć co oznacza badanie: AST, ALT, PROF LIPIDOWY, KREATYNINA. O glukozie, sodzie i potasie - wiem. Z góry dziękuję za odpowiedź. IM

Lek. Marta Hat

Witam! Profil lipidowy ocenia ilość cholesterolu całkowitego wraz z podziałem na frakcje: HDL, LDL, trójglicerydy. Podwyższony poziom cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL i TG (trójglicerydy) zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych (wpływają na poziom zaawansowania miażdżycy). HDL to tzw. "dobry" cholesterol, obniżony poziom podnosi ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Alat (aminotransferaza alaninowa) i Aspat (aminotransferaza asparaginianowa) to enzymy wewnątrzwątrobowe. Pomiar ich stężenia jest używany głównie do oceny funkcji wątroby. Kreatynina to związek powstający w fosfokreatyny w mięśniach i usuwany przez nerki. Jest używany do oceny funkcji nerek. Pozdrawiam serdecznie!