Profilaktyka w wykrywaniu nowotworów

Witam :) Mam pytanie dotyczące badań jakie można wykonac by zapobiec rakowi.W mojej rodzinie babcia chorowała na raka piersi ( amputowano jej pierś i węzły chłonne pod pachą) , tata natomiast na taka węzłów chłonnych.Oboje wyszli z choroby.Jednak boje sie że w przyszłości też zachoruję na tą chorobę ... Na czym polegają markery nowotworowe ? Czy pomogą one w ocenie ryzyka ? I czy można zrobić coś w tym kierunku... ? W dzisiejszych czasach mówi sie o raku jednak nie mówi sie co można zrobić...

Witam , jeśli chodzi o raka piersi - to zasadą jest , że w grupie podwyższonego ryzyka są kobiety , których chociażby jedna krewna pierwszego stopnia ( są to relacje: córka-matka i rodzeństwo miedzy sobą) miala raka piersi. Taka krewna wymaga b.bacznej kontroli onkologa! Nie praktykuje sie profilaktycznego badania markerów nowotworowych poza PSA u meżczyzn , ale też nie zawsze a przeważnie po badaniu u urologa,usg itp. Natomiast wykonując systematycznie badanie piersi (w Pani wieku u ginekologa lub samobadanie jeśli On Panią tego nauczy) , badanie ginekologiczne (On ustali czy trzeba i jak czesto z cytologią) , zdj.Rtg płuc raz na rok jeśli Pani pali lub raz na 2 lata i w końcu 1raz na rok badanie usg j.brzusznej z przestrzenią zaotrzewnową i miednicą mniejszą - spowodują , że zmniejsza Pani za pomocą tych nieinwazyjnych badań ryzyko przeoczenia czegos we wczesnym , niezauważalnym gołym okiem okresie rozwoju do 20%. Dodalbym jeszcze badanie tarczycy ale to lekarz pierwszego kontaktu i badanie fizykalne. I to by było na tyle , pozdrawiam , zż