Progesteron i plamienie

Witam!
Staram się o dziecko od 4 miesięcy, jestem już mama dwójki dzieciaków. W tym cyklu w 26dc zrobiłam badania progesteronu i wynik to 7,38 ng/ml, wskazania z laboratorium: faza lutealna 1,7-27 ng/ml.
Czy przy takim progesteronie jest szansa na ciążę? Czy nie jest on za niski? Testy owulacyjne wyszły pozytywnie w 14dc, spadek i skok temperatury 12 i 13 dc, cykle mam 28-29 dniowe i regularne. Dodatkowo w 27dc, pojawiła się niewielka plamka krwi na bieliźnie. Okres mam dostać dopiero jutro, dziś nie mam żadnych plamień.
Proszę o radę, co to może oznaczać? Czy to jakieś zaburzenia? Test ciążowy dziś w 28dc wyszedł negatywnie:(

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Stężenie progesteronu jest w normie. Jeśli dotąd nie miała Pani plamień w drugiej fazie cyklu i miesiączki pojawiały się w regularnych odstępach, to nie ma powodu by podejrzewać u Pani niewydolność ciałka żółtego- zaburzenie hormonalne, w przebiegu którego wydzielanie progesteronu jest obniżone i mogą występować problemy z zajściem i donoszeniem ciąży.

Trudno powiedzieć, co spowodowało pojedyncze plamienie. Być może otarcie ściany pochwy podczas stosunku? Można również podejrzewać krwawienie imaplantacyjne (związane z zagnieżdżaniem się zarodka w błonie śluzowej macicy)- wyniki testów ciążowych w tak wczesnym okresie często są fałszywie negatywne. Jeśli wykluczy Pani ciążę, a plamienia będą się powtarzać- konieczna będzie wizyta u ginekologa i poszukiwanie ich przyczyn. Póki co, może Pani spokojnie kontynuować starania- 4 miesiące to nie jest długi okres wyczekiwania, nawet całkiem zdrowe parry nierzadko muszą starać się o dziecko ponad rok.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!