Prolaktyna a ciąża

Dzień dobry, wkrótce będę starała się o dziecko i ginekolog zlecił mi badanie progesteronu i prolaktyny. Dodam, że przyjmuję leki antypsychotyczne, 150 mg A*** i będę je przyjmować w czasie ciąży. Moje wyniki w 21 dniu cyklu wypadły następująco: PROLAKTYNA - 107,50 ng, PROGRESTERON - 1,21 ng, w tym faza folikularna 0,2-1,5; f. owulacyjna 0,8-3,0; f. lutealna 1,7-27,0, po menopauzie 0,1-0,8. Do ginekologa udaję się dopiero za trzy tygodnie, stąd moja niecierpliwość. Podejrzewaliśmy wysoką prolaktynę ze względu na przyjmowanie A*** i ewentualnie będziemy ją zbijać. Moje pytanie dotyczy głównie progesteronu, czy mam szansę na zajście w ciążę, gdyby dało się unormować prolaktynę? Dodam, że mam miesiączki i wszystko wydaje się w normie. Czy aby na pewno? Uprzejmie dziękuję za poradę.

Witam!

Jednym z podstawowych działań niepożądanych leków przeciwpsychotycznych jest hiperprolaktynemia. To właśnie podwyższone stężenie prolaktyny może wywierać działanie antygonadotropowe i zaburzać cykl miesiączkowy (zmniejszone stężenie progesteronu może mieć związek właśnie z hiperprolaktynemią). Takie zaburzenia cyklu mogą utrudniać zajście w ciążę. W związku z tym planując ciążę należy poinformować o tym swojego lekarza psychiatrę, być może uda się zastosować leczenie niefarmakologiczne np psychoterapię rodzinną, psychoedukację lub inne formy. Jest to bardzo ważne również z tego względu, że leki przeciwpsychotyczne nie są bezpieczne dla ciąży. Jeśli jednak leczenie lekami będzie konieczne to warto w pierwszej kolejności zastosować któryś z klasycznych leków przeciwpsychotycznych np perazynę czy chlorpromazynę w jak najmniejszych skutecznych dawkach. Takie leczenie wydaje się być bezpieczniejsze dla dziecka.
Wyniki wykonanych badań sugerują hiperprolaktynemię oraz zbyt niskie stężenie progesteronu w drugiej fazie cyklu. Może być to przyczyną zaburzeń cyklu i utrudnień w prokreacji.
Wydaje się, że po wyrównaniu stężenia prolaktyny progesteron powinien się znormalizować, jeśli to było jedyną przyczyną jego obniżonego stężenia. W związku z tym istnieją realne szanse na zajście w ciążę, ale będzie to wymagało odpowiednich starań.
Proponuję skonsultować problem z psychiatrą (jeśli jeszcze nie został poinformowany o planowaniu ciąży przez Panią) oraz z ginekologiem.

Pozdrawiam serdecznie!