Promienie rtg a ciąza - czy jest bardzo szkodliwe dla płodu?

Witam, jestem po wypadku samochodowym w dniu 14.08.2011 miałam robione rtg klatki piersiowej na siedząco, rtg podudzia, rtg stawu kolanowego, rtg kr.c a-p i boczne, rtg miednicy celowane, tomografię głowy - czy te badania mogą zaszkodzić płodowi? Zaznaczam, że nie wiedziałam o ciąży. Do tego dochodzą następujące lekarstwa: p***, m***, t***, s*** oraz k*** 150 mg - tego brałam nawet po 6-8 tabletek dziennie. Ostatnia miesiączka 31.06.2011 później miałam plamienie, które trwało 2 dni od 23.07.2011.

Witam serdecznie!

Trudno jest mi ustalić wiek Pani ciąży, gdyż data ostatniej miesiączki została zapisana nieprawidłowo. W czerwcu jest jedynie 30 dni, dlatego na pewno wkradł się błąd w zapytanie.
Zakładając, że ostatnia miesiączka miała zatem miejsce 30 czerwca lub 1 lipca, w dniu wypadku była Pani w 7 tygodniu ciąży, czyli w skończonym 6. Jest to czas , w którym zarodek intensywnie się rozwija i tworzy liczne struktury anatomiczne.

Promieniowanie rentgenowskie jest niebezpieczne na każdy etapie ciąży. W pierwszych tygodniach ryzyko uszkodzenia płodu jest jednak jeszcze wyższe. Z tego powodu zachęcam Panią do jak najszybszej wizyty kontrolnej u swojego ginekologa. Proszę w szczególności poinformować lekarza o wykonywanej tomografii komputerowej oraz celowanym badaniu rentgenowskim miednicy.

Pozdrawiam