Propagowanie zdrowego odżywianie

Jakich użyć argumentów, aby przekonać znajomych, że zasady prawidłowego odżywiania są ważne i należy ich przestrzegać każdego dnia?

Witam!
Warto zwrócić ich uwagę na wpływ pożywienia na nasz organizm. Każdy z nas pragnie zachować pełnie zdrowia, dlatego istotne jest abyśmy odpowiednio o siebie dbali- "Jesteśmy tym co jemy". Proszę podkreślić, że błędy żywieniowe oraz niska aktywność fizyczna prowadzą do rozwoju szeregu chorób dietozależnych np. nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, udarów, cukrzycy oraz anemii, niedokrwistości, osteoporozy. Schorzenia pogarszają samopoczucie i jakości życia. Mogą je również skracać. Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Witam,

Przede wszystkim warto zapytać znajomych, czy zdają sobie sprawę z tego, że dobre zdrowie nie jest dane nam odgórnie na całe życie lecz należy o nie dbać, by się nim cieszyć do późnej starości. Zdrowie można łatwo stracić poprzez złe nawyki.

Myślę, że dobrym argumentem jest fakt, iż ludzie bardzo często wydają mnóstwo pieniędzy na leki - leki, których celem jest złagodzenie objawów chorób dietozależnych. Nikt nie chce przecież wydawać pieniędzy na leki zamiast np. na swoje hobby (sport, podróże, książki, płyty czy choćby modne ubrania, dobre kosmetyki).

Ja często używam słów, że ciało. żołądek człowieka to nie śmietnik :) Jeśli zdrowo się odżywiamy znaczy to, że traktujemy nasze ciało z szacunkiem.

Pozdrawiam,
mgr Ewelina Wieczorek

Najlepiej być żywym przykładem tego, że warto prawidłowo się odżywiać. Jeśli znajomi zobaczą na własne oczy jakie są tego wymierne korzyści, to na pewno będzie to dla nich najlepsza motywacja. Warto również podkreślać co można uzyskać jeśli będziemy dbali o dobre odżywianie, czyli energię do życia, lepsze samopoczucie, lepszy wygląd (promienna skórę, dobrą kondycję włosów i paznokci), zaprzestanie kłopotów z trawieniem czy innych związanych z układem pokarmowym.

Z doświadczenia wiem, że nie da się przekonać do zmiany stylu życia kogoś kto nie jest do tego przekonany :)

Najlepiej każdego dnia świecić przykładem i swoją osobą pokazywać jak zdrowe nawyki mogą zmienić na lepsze jakość naszego życia.
Najbardziej przemawiają codzienne zachowania - dojazd do pracy rowerem, picie wody, nie słodzenie kawy, domowa sałatka na II śniadanie zamiast dania fast-food, zdrowe przekąski na imprezie zamiast chipsów itp.

Nie epatowanie swoim zdrowym stylem życia, a traktowanie tego jako czegoś całkowicie naturalnego bardziej przemówi niż "prawienie kazań" kolegom w pracowniczej kuchni czy robienie "wykładu" o szkodliwości picia piwa kumplowi w knajpie ;)

pozdrawiam
Justyna M. Jakubik
www.e-prolinea.pl