Prosaki na penisie

Witam, mam pytanko. Już od wielu lat mam maluteńkie krostki pod napletkiem po stronie wewnętrznej obok więzadełka, które miałem zerwane ok. 6 lat temu, ale krostki już były. Byłem u urologa i powiedział, że to nic takiego, czy powinienem wybrać się do innego specjalisty i czy to jest groźne i czy moja partnerka może mieć z tego powodu jakieś konsekwencje?

Lek. Marta Hat

Witam! Opisywane przez Pana zmiany to najprawdopodobniej tzw. prosaki. Według statystyk pojawiają się one u ok. 20% mężczyzn w okresie dojrzewania. Są to niebolesne, niegroźne z punktu widzenia patologii struktury. Powstają one w wyniku zatrzymania wydzieliny gruczołów łojowych i potowych. Nadmierne rogowacenia ujścia mieszka włosowego powoduje utrudnienie w odpływie wydzieliny gruczołu, która zbiera się pod naskórkiem. Mimo częstych obaw prosaki najprawdopodobniej nie są zakaźne, czego najczęściej obawiają się młodzi pacjenci. Nie wymagają one także specyficznego leczenia. Nie należy ich także usuwać mechanicznie na własną rękę, ponieważ grozi to zakażeniem. Pozdrawiam serdecznie!