Prośba o analizę wyniku MR kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym

Witam Proszę o analizę wyniku MR kręgosłupa, odcinek lędźwiowo- krzyżowy. Wypukliny krążków L3-L4 i L4-L5 nieznacznie zwężają kanały nerwów po stronie prawej. Dehydratacja krążka L5-S1. Niewielka przepuklina jądra miażdżystego krążka L5-S1 wpukla się do kanału kręgowego, częściowo zwęża kanały nerwów po stronie prawej, ale ze względu na dobre warunki przestrzenne tylko nieznacznie uciska na korzenie nerwów rdzeniowych. Czy jest powód do zmartwień. Dziękuję

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Opisywane w badaniu zmiany mają dwojaki charakter. Jest to wynik zarówno choroby zwyrodnieniowej jak i zmian przeciążeniowych. Mogą one powodować silnie wyrażone dolegliwości bólowe, tj parestezje, drętwienia, ból, ucisk kończyn itp. W tej sytuacji warto zgłosić się do neurochirurga. Prawdopodobnie konieczny jest zabieg operacyjny, choć w pierwszej kolejności można wdrożyć rehabilitację.