Prośba o analizę wyniku RTG kręgosłupa szyjnego 28-latki
Bardzo proszę o pomoc w interpretacji opisu rezonansu kregoslupa szyjnego. "Zniesienie lordozy z wytworzeniem kyfozy na poz. C5/C6. Ucisk i modelowanie rdzenia kręgowego na tym poz. z przyleganiem do niego uwypuklonego krążka mk. Dehydratacja tego krążka z tenisowym podwyższeniem sygnału T2WI i TIRM w jego tylnej części przemawiającym za pęknięciem włókien pierścienia włóknistego. Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe trzonów C5 i C6 z pogrubieniem ich w częściach graniczących z krążkiem mk. "

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon