Prośba o interpretację krzywej cukrowej i insulinowej

Proszę o interpretację wyników krzywej cukrowej i insulinowej. Obciążenie glukozy 75g. Wyniki w kolejności: na czczo/ po 1h/ po 2h Glukoza (mg/dl) 87/ 71/ 102. Insulina (uIU/ml) 15,8/ 28/ 58,2. Dlaczego glukoza po 1h spada, a nie rośnie?

Wkaźnik HOMA-IR wynoszący 3,39, który można wyliczyć na podstawie stężenia glukozy i insuliny w Pani przypadku przemawia za istnieniem insulinooporności. Wartość tego współczynnika w warunkach fizjologicznych wynosi 1,0, wyższe wartości przemawiają właśnie za insulinoopornoscią. Spadek glukozy wynika z hipoglikemizującego dzialania insuliny. Jeśli ma Pani nadwagę lub otyłość warto powalczyć o prawidłową masę ciała. Koniecznie również więcej ruchu na co dzień i zdrowa dieta z ograniczeniem węglowodanów prostych.

Pozdrawiam

Marek Derkacz