Prośba o interpretację USG jamy brzusznej u 39-latki

Proszę o interpretację USG jamy brzusznej-wątroba prawidłowej echogeniczności, w prawym płacie skupisko zwapnień dług. 19mm, w pęcherzyku żółciowym przyścienne drobne ognisko hyperechogeniczne dług. 4mm bez cienia akustycznego (polip), pęcherzyk zagięty. PŻW nieposzerzony. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Trzustka, śledziona w normie. Aorta brzuszna nieposzrzona. Nerki wielkości i echogeniczności prawidłowej. UKM nieporzechodzony bez echa, pęcherz moczowy pusty. Dziękuję.

Milena Lubowicz

Zwapnienia w wątrobie najczęściej są pozostałością po stanie zapalnym czy np. naczyniaku i nie są niczym niepokojącym. Polip wielkości 4mm nie wymaga jeszcze interwencji chirurgicznej, gdy nie ma objawów, natomiast na pewno wskazana jest obserwacja i ponowne badanie za 6-12 miesięcy. Dalsze postępowanie czy leczenie w dużej mierze zależy od wyników poprzednich badań ultrasonograficznych oraz od obecności objawów klinicznych.
Pozdrawiam

Proszę do 6 mcy powtórzyć badanie USG u doświadczonego ultrasonografisty oraz udostępnić poprzednie wyniki do porównania.
dr Joanna Jędrys
Centrum Medyczne DBAJ O PIERSI
ul.Janickiego 1A Kraków