Prośba o interpretacje wyników badań tarczycy

Witam:) Mam prośbę - czy mogłabym się dowiedzieć, czy mam badanie hormonów tarczycy w normie? Byłam u lekarza w listopadzie i okazało się, że mam chorobę Hashimoto, dostałam leczenie substytucyjne, brałam jedną tabletkę dziennie. Po 8 tygodniach miałam zrobić krew i iść na kontrolę, tyle że mój lekarz się rozchorował i odwołał wizytę, a teraz jestem w Dublinie, a tu nie ma polskich endokrynologów i nie wiem, co mam dalej robić? Czy brać leki, czy je odstawić? Proszę o pomoc. Moje wyniki: TSH 1,03 ulU/ml, N:0,25-5, FT3 1 pmol/l, N: 4-8,3, FT4 15,03 pmol/i, N:9-20.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wyniki podane przez Panią wskazują na wyrównanie stanu hormonalnego - nazywa się to stanem eutyreozy. Obniżony poziom fT3 na początku leczenia substytucyjnego niedoczynności tarczycy jest zjawiskiem spotykanym i związany jest ze zwiększonym jego wykorzystywaniem przez organizm, który długo go nie dostawał w dostatecznej ilości. Do oceny stanu hormonalnego najważniejsze są TSH (hormon przysadki, stymulujący tarczycę do wydzielania hormonów tarczycy) oraz fT4 (prohormon, z którego powstaje fT3 - postać aktywna) - aktualnie w trakcie leczenia poziomy tych dwóch hormonów się unormowały.

Choroba Hashimoto jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną, przebiegającą z niedoczynnością tarczycy. W związku z tym leczenie substytucyjne musi być kontynuowane przez całe życie. Nie wolno odstawiać leku, ani zmniejszać jego dawki bez konsultacji z lekarzem. Proponuję z tymi wynikami udać sie do lekarza pierwszego kontaktu.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.