Prośba o interpretację wyników badania krwi

Witam. Odebrałam wynik badania krwi. Mam 36 lat, jestem kobietą. Badanie było wykonywane przed miesiączką (dwa dni wcześniej). Moja lekarka twierdzi, że nie mam się czym martwić, ale ja sądzę, że jest inaczej. Podaję wszystkie wartości: WBC- 4,5, RBC - 3,7, HGB - 12,3, HCT - 33,2, MCV - 89,7, MCH - 33,2, MCHC – 37, RDW-CV 11%, LYMPH - 40,7, NEUT - 48,9, MIXED - 10,4, PLT – 153, PDW - 15,4, MPV- 11,5, P-LCR - 37,4%, żelazo - 17,6. Proszę o interpretację. Co mam robić i co takie wyniki mogą oznaczać? Dodam, że niezbyt dobrze się czuję: jestem zmęczona, mam niskie ciśnienie, więc często jest mi słabo i boli mnie głowa przy zmianach ciśnienia, mam zawroty głowy. Mam bardzo sucha skórę (TSH zbadane - w normie) i bardzo dużo piję herbaty (ok. 8-10 kubków dziennie). Ostatnio też bolą mnie nogi pod kolanami - muszę mieć rozprostowane, bo inaczej cierpną i wręcz pobolewają właśnie w tym miejscu - żylaków nie mam. Jeżeli ktoś w moim otoczeniu zachoruje... ja jestem następna (szczególnie ból gardła, który pojawia się natychmiast). Bardzo martwią mnie wyniki krwi, bo dużo jest tam wartości poniżej normy. Proszę o jakieś sugestie.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wyniki morfologii krwi nie są niepokojące. Jedyne co budzi zastrzeżenia, to obraz układu białokrwinkowego - zachwiany jest stosunek pomiędzy ilością limfocytów a granulocytów obojętnochłonnych. Stan taki spowodowany jest najczęściej infekcją wirusową (obecną lub niedawno przebytą). Dla dokładnej oceny białych krwinek należałoby wykonać rozmaz mikroskopowy - najlepiej, kiedy będzie Pani zupełnie zdrowa (bez infekcji). Nie należy się martwić niewielkimi odchyleniami w wynikach morfologii. Ważna jest interpretacja badania jako całości.

Stężenie żelaza we krwi - zakładając, że jest ono wyrażone w umol/l (mikromolach w litrze) - jest prawidłowe.

Suchość skóry może być spowodowana wieloma czynnikami i nie musi oznaczać choroby. Często wynika ona ze składu wody używanej do mycia, nadwrażliwości na kosmetyki czy proszki do prania. Jeśli natomiast chodzi o wzmożone pragnienie (zwłaszcza jeśli znaczenie wzrosło ono w ostatnim czasie) i podatność na zakażenia - warto byłoby, aby oznaczyła Pani sobie stężenie glukozy we krwi (jeśli badanie takie nie było wykonywane w ostatnim czasie). Skurcze kończyn dolnych mogą być spowodowane na przykład niedoborami elektrolitów (potasu, magnezu). Lekarz powinien zbadać Pani stawy kolanowe, a w razie potrzeby zlecić odpowiednie badania.

Najlepiej, aby o wszystkich dolegliwościach opowiedziała Pani swojemu lekarzowi rodzinnemu, który zaleci dalsze postępowanie.

Pozdrawiam.