Prośba o interpretację wyników badania - rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego

Bardzo proszę interpretację: Klinicznie: Ischialgia sin. recidivans. Badanie kręgosłupa L1-S1 wykonano w technice spiralnej wielorzędowej 1 mm z rekonstrukcjami  3mm, MPR i 3D. Na poziomach L1/L2/L3/L4 obraz prawidłowy. Na poziomach L4/L5/S1 przestrzenie m-k zwężone. Tarcze międzykręgowe poszerzone we wszystkich kierunkach typu bilging disc. Z szeroko podstawnymi przyśrodkowo-lewostronnymi wypuklinami uciskający worek oponowy i ogon koński od lewej strony. Stenoza lewych zachyłków bocznych. Możliwa kompresja na korzenie boczne lewe na tych poziomach. Wnioski: Protrusio disci paracentralis L4/L5/S1. Dziękuję bardzo. Serdecznie pozdrawiam.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

W badaniu tomografii komputerowej (nie jest to badanie rezonansu magnetycznego) odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa uwidoczniono nasilone zmiany zwyrodnieniowe, niestety uciskające na ogon koński (czyli ostatnią część rdzenia kręgowego) i być może uciskające na korzenie nerwowe. Ze względu na bardzo znaczne zaawansowanie zmian, w celu dokładniejszego zobrazowania sytuacji miejscowej i podejrzewanego ucisku, warto wykonać badanie rezonansu magnetycznego.

Z opisu klinicznego rozumiem, że cierpi Pani na nawracające dolegliwości bólowe w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, promieniujące do lewej kończyny dolnej (tzw. rwa kulszowa lewostronna). Nie podała Pani, czy oprócz bólu występują także inne objawy (np. niedowład czy zaburzenia czucia). W przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, postępowanie lecznicze obejmuje leczenie przeciwbólowe, rehabilitację i fizykoterapię oraz ewentualne leczenie operacyjne.

Leczenie przeciwbólowe powinno stosować się jedynie doraźnie w przypadku silnego bólu, ze względu na fakt, że ma ono działanie objawowe, nie poprawia zaburzeń obecnych w kręgosłupie, a niesie za sobą działania niepożądane, w tym duże ryzyko istotnego uszkodzenia błony śluzowej żołądka.

Decyzję o leczeniu operacyjnym podejmuje lekarz neurochirurg. Wykonanie zabiegu operacyjnego rozważa się w przypadku zaawansowanych zmian w badaniu rezonansu magnetycznego oraz obecności zaburzeń w oddawaniu moczu czy kału, związanych czasowo z występowaniem silnego bólu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, albo istotnych objawów ubytkowych w badaniu neurologicznym np. niedowładu kończyny dolnej.

Myślę, że powinna Pani rozpocząć rehabilitację tego odcinka kręgosłupa, a także zasięgnąć porady neurochirurga.