Prośba o interpretację wyników córeczki

Wyniki badań morfologii krwi: leukocyty10,03, erytrocyty 5,12, hemoglobina 14,2, hematokryt 42,0, MCV 82,0, MCH 27,7, MCHC 33,8, płytki krwi 408, NEUT% 40,,6 LYMPH% 42,2, MONO% 8,3, EO% 7,5, BASO% 1,4. Wyniki badań moczu: barwa jasnożółty, przejrzysty, ciężar właściwy 1,015, pH moczu 6,5, glukoza 1+, ciała ketonowe ujemne, białko w moczu ujemne, urobilinogen 0,2, nieliczne leukocyty, ilościowo 2. Wyniki badań biochemicznych: jonogram (Na, K, Cl): sód 135,28, potas 4,17, chlorki 105,6, CRP 0,19, glukoza w moczu 0,1. Wyniki badań alergologicznych: a-GLIADYNA IgA (GAF3 IgA): 62,9 RU/ml. Wyniki badań USG jamy brzusznej. Wątroba niepowiększona, normoechogeniczna, bez zmian ogniskowych, grogi żółciowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy niepowiększony, ściana nieposzerzona bez złogów. Trzustka normoechogeniczna, niepowiększona o jednorodnej strukturze. Śledziona długość 6,3 cm o jednorodnej echostrukturze. Nerka prawa o wym. 8,3/3,7 cm z zachowanym zróżnicowaniem korowo-rdzeniowym bez zastoju i złogów. Nerka lewa o wym. 8,0/3/0 z zachowanym zróżnicowaniem korowo-rdzeniowym bez zastoju i złogów. Pęcherz moczowy słabo wypełniony nie do oceny Duże naczynia jamy brzusznej sonograficznie bez zmian. Węzły chłonne około aortalne niepowiększone. Gastroskopia: przełyk gładkościenny, błona śluzowa prawidłowa. Linia Z w poziomie wpustu, wpust poksymalnie i w inwersji bez zmian. W świetle żołądka treść gęsta, przejrzysta, układ fałdów prawidłowy. Dno, trzon i antrum śluzówka gładka, lśniąca z prawidłowym rysunkiem naczyniowym. Odźwiernik sprawny, kanał wąski. Opuszka dwunastnicy kształtna, część pozaopuszkowa - prawidłowa? fałdy spłaszczone? Uwagi: pobrano test urazowy - po 0,5 h ujemny. Histopatologia: pobrano z dwunastnicy i żołądka. Wnioski: Endoskopowo górny odcinek przewodu pokarmowego bez istotnych nieprawidłowości. Wynik badania Duodenitis chronica - kosmki prawidłowe (procedura Y90,902, Y94,948) Test przesiewowy ANA1(IIF, Hep-2) Ana p/ciała p/jądrowe DODATNI (typ fluorescencji homogenny). Za homegenny typ fluorescencji mogą odpowiadać p/ciała anty dsDNA, ssDNA, histony, nukleosomy ANA Profil3 (IgG) nRNP/Sm ujemny. Sm ujemny SS-A ujemny. Ro-52 ujemny. SS-B ujemny. Scl-70 ujemny. PM Scl ujemny. Jo-1 ujemny. Centromer B ujemny. PCNA ujemny. dsDNA wątpliwy. Nukleosomy dodatni. Histomy ujemny. Rybosomalne białko P ujemny. AMA -M2 ujemny. ANTYGEN INTENSYWNOŚĆ KLASA nRNP/Sm 2 0 Sm 2 0 SS-A 0 0 Ro-52 1 0 SS-B 3 0 Scl-70 0 0 PM Scl 3 0 Jo-1 4 0 Centromer B 0 0 PCNA 2 0 dsDNA 6 (+) Nukleosomy 14 + Histomy 0 0 Rybosomalne białko P 4 0 AMA -M2 3 0 Kontrola (Ws) 120 +++. Proszę o odczytanie wyników. Co w wynikach jest złe?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Może zacznijmy od drugiej strony: Dlaczego córeczka jest tak szeroko diagnozowana i skąd podejrzenie tocznia? Jakie ma objawy, iż wykonała Pani aż tyle badań u 6-letniej dziewczynki?

Z odchyleń - obecność glukozy w moczu oraz obecność przeciwciał ANA (ale nie podała Pani wysokości miana - zwykle podaje się je jako 1/320, 1/640 itd...), przewlekłe zapalenie dwunastnicy.