Prośba o interpretację wyników cytomegalii 2,5-miesięcznego dziecka

U mojego dziecka stwierdzono po urodzeniu infekcję wewnątrzmaciczną, (ale nie zbadano jaką) oraz przedłużającą się żółtaczkę (7-8 tygodni). Skierowano nas do neurologa, który zlecił dalsze badania, m.in. na wirus cmv. Wynik jest taki: IgM ujeme, a IgG 26. Proszę o pomoc. Co to oznacza? Co grozi mojemu dziecku? Do jakiego wieku jest to groźne? Czy osłabione napięcie mięśniowe mogło spowodować ten wirus? Czy ja mogę karmić małego piersią, czy lepiej zrezygnować? Ja w ciąży nie miałam robionych tych badań. Bardzo proszę o odpowiedź, bo z wynikami jadę do lekarza dopiero za miesiąc, a do tego czasu chyba zwariuję ze strachu o moje maleństwo. Z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ujemny wynik oznaczenia przeciwciał przeciwko CMV w klasie IgM świadczy o braku ostrej infekcji cytomegalowirusowej. Słabo dodatni wynik oznaczenia przeciwciał w klasie IgG nie wskazuje raczej na przebytą cytomegalię i odpowiada zapewne utrzymującym się w krążeniu dziecka przeciwciał, które przedostały się tam jeszcze w życiu płodowym z krwioobiegu matki. Ewentualnie mogą wskazywać na przebytą infekcję, ale w takich przypadkach poziom tych przeciwciał byłby wyższy. Jest mało prawdopodobne, że dziecko przeszło cytomegalię wrodzoną, dlatego też problemy neurologiczne są zapewne związane z czym innym.

W tym przypadku najważniejsze jest przeprowadzenie odpowiedniego procesu rehabilitacyjnego. Karmienie piersią jak najbardziej proszę kontynuować. Wirus CMV jest to wirus, który tak jak opryszczka może się reaktywować w ciągu życia wiele razy. Jednak zazwyczaj nie jest groźny. Dlatego też nie powinna Pani się tym zbytnio martwić. Proponuję zgłosić się z tym wynikiem do lekarza rodzinnego/pediatry, być może on zleci dodatkowe badania. Proszę być dobrej myśli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.