Prośba o ocenę diety u 23-latki

proszę o ocenę diety. 23 lata, 165, 63kg. 1500kcal przy ćwiczeniach 6 razy w tygodniu. śniadanie: płatki owsiane + serek wiejski + owoc /kanapki +warzyw II - grejfrut lub jabłko, obiad: ryż pełnoziarnisty/kasza/makaron + ryba/pierś z kurczaka +warzywa przekąska- maślanka, sok pomidorowy, warzywa, kolacja: jajka + chleb razowy +warzywa/ serek wiejski +otreby/ kanapki z gotowaną piersią do tego zero smażonego, zero słodyczy, cukru,zero masła/margaryny, napoi gaz. co 3godziny. duzo wody i herbaty

Witam serdecznie,

Nie znam Pani zapotrzebowania kalorycznego i czynnej przemiany materii. Pomiar można wykonać za pomocą specjalnego analizatora w gabinecie dietetyka.
Nie mniej jednak przy ćwiczeniach 6razy w tyg. dieta 1500kcal za mało. Musi Pani pamiętać że aby schudnąć należy jeść:) Głodówki oraz diety niskokaloryczne to najgorsze co możemy zrobić chcąc zgubić zbędne kilogramy. Jeżeli będzie Pani jadła zbyt mało i nie dostarczy Pani wszystkich niezbędnych składników to efekt będzie odwrotny do zamierzonego a efektów ćwiczeń nie będzie. Organizm wejdzie w stadium oszczędzania i zamiast chudnąc zacznie Pani tyć. Organizm będzie robił zapasy, rezerwę na ciężkie dni. Jeżeli nie dostarczy Pani odpowiedniej ilości kcal i będzie Pani ćwiczyć to zamiast budować mięśnie zacznie je Pani spalać.

Co do jadłospisu to drugie śniadanie stanowczo za mało, powinna Pani dołączyć jeszcze przynajmniej jogurt naturalny, kafir czy maślankę oraz dosypać płatki owsiane, otręby, od czasu do czasu orzechy, pestki dyni, słonecznika.

Podwieczorek również należy wzbogacić. Na kolację ograniczamy węglowodany, wiec nie zalecam kanapek, a skupiamy się na białku i warzywach.

Posiłki okołotreningowe powinny być odpowiednio zbilansowane. Pamięta Pan iż trening powinien zaczynać się około 2h po posiłku Po treningu należy dostarczyć węglowodany proste, łatwo przyswajalne (ok 20-30min po treningu) a następnie zjeść węglowodany złożone(ryż, kasza, makaron) i łatwo przyswajalne białko czyli np chuda ryba czy kurczak w celu uzupełnienia strat glikogenu i odbudowy uszkodzeń struktur włókien białkowych. W posiłkach okołotreningowych należy unikać tłuszczu, gdyż upośledzają odbudowę glikogenu.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację dietetyczną lub zachęcam do kontaktu
tel.506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Dzień dobry,
Dieta na pierwszy rzut oka jest dobra, ale zawiera trochę za dużo białka oraz za mało tłuszczu.
W Twojej diecie powinno być około 70 - 75 g białka na dobę oraz około 40 g tłuszczu (orzechy włoskie, laskowe, migdały, oleje: lniany, oliwa z oliwek).

Zbyt mało tłuszczu zmniejsza spalane tkanki tłuszczowej a zbyt duża ilość białka doprowadza do zakwaszania organizmu oraz może doprowadzić do schorzeń wątroby i nerek.

Ps. Płatki owsiane są na mleku? Nie podała Pani gramatury a to utrudnia ocenę.
Proszę pić herbatę zieloną, białą i pu -erh.

Pozdrawiam,
Aneta Kościołek