Prośba o wyjaśnienie wyników badania krwi u 73-latki

Witam,mój lekarz rodzinny bagatelizuje pewne wyniki badań twierdząc że są różne normy w zależności od laboratorium,czy mogłabym prosi o wyjaśnienie kilku wyników badania krwi i co one oznaczają? RDW-SD 52,6fl ,RDW-CV17,4% oraz ALT(ICD-9:I17)2 iAST(ICD-9:I19)4 OB mam też podwyższone 28 Dziękuję

Witam serdecznie!

Wskaźniki o jakich Pani pisze mają określone znaczenie w przypadku stwierdzenia innych nieprawidłowości. Jeśli pozostałe wyniki morfologii są w granicy normy to nie należy się nimi niepokoić. Rzeczywiście normy w różnych laboratoriach mogą się różnić, warto podawać wynik wraz z normą.
Wydaje się jednak że Pani wskaźniki RDW są podwyższone. Jeśli hemoglobina (HGB) i MCV są w normie, to nie ma Pani anemii, jednak może być to wskazywać na zagrożenie anemią.
Wskaźniki RDW opisują stan płytek krwi (jak różne rozmiary mają Pani krwinki). Przy prawidłowym poziomie żelaza, kwasu foliowego i wit.B12 organizm zwykle produkuje zbliżone wyglądem krwinki. W przypadku niedoborów zaczyna on produkować zbyt małe lub zbyt duże krwinki, które wpływają na zwiększenie wskaźników RDW. Może to być pierwszą oznaką niedoboru którejś z wyżej wymienionych substancji.

Warto wzbogacić dietę w produkty bogate w żelazo, kwas foliowy i wit.B12.
Polecam artykuł: http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/lecznicze/anemia-dieta-w-anemii-czyli-jak-sie-odzywiac-przy-anemii_40158.html

Jeśli chodzi o ALT i AST to wartości podane przez Panią nie są wynikiem. Są to kody oznaczające dane badanie laboratoryjne. Byc może wkradł się jakiś "chochlik" drukarski.

OB jest wartością bardzo zmienna i zależną od wielu czynników. Do jego interpretacji konieczne są inne wyniki badań i stan ogólny pacjenta. Pani wynik nie jest bardzo podwyższony. Jeśli lekarz nie zwrócił na niego wiekszej uwagi to nie powinna sie Pani tym wynikiem martwić.