Prośba o zdrową dietę dla 20-latki

~Witam, chciałabym prosić o dobrą, zdrową dietę. Jestem dziewczyną, mam 20 lat, lubię uprawiać sport. Jestem szczupła, ale często brakuje mi energii bądz rano pobolewa mnie głowa. Mam też problem z tym, że rano jem niewiele, ale wieczorem baaardzo dużo, w tym słodycze, a chciałabym na odwrót. Ćwiczę ok 2 razy w tyg, ale wieczorami. Dodatkowo dodam, że jestem uczulona na pszenicę. Z góry dziękuję za pomoc.

Witam serdecznie,

Musi Pani zadbać o regularność posiłków. Należy jeść 5posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h. Dzień należy rozpocząć od pełnowartościowego śniadania zjadanego do 1h po przebudzeniu zaś kolację 3-4h przed snem. Należy pić 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu nawodnienia organizmu oraz jego oczyszczenia. Powinna Pani również zrezygnować z żywności silnie przetworzonej, tłustej, kolorowych napoi oraz słodyczy. Zalecam wybierać chude białe mięsa, jedynie razowe pieczywo oraz brązowy ryż, makaron i gruboziarniste kasze. Należy zjadać dużo warzyw oraz owoce w celu dostarczenia cennego błonnika. Na kolację ograniczamy węglowodany a skupiamy się na białku.

Przykładowy jadłospis: śniadanie: 2kromk pieczywa bezglutenowego lekko posmarowane serkiem np typu Bieluch, wędlina drobiowa plus warzywa
II śniadanie jogurt kefir czy maślanka z owocami, dosypać do jogurtu otręby czy płatki owsiane
obiad sałatka warzywna z grillowanym kurczakiem i kaszą
podwieczorek podobnie jak II śniadanie
kolacja jaja lub chuda ryba czy pierś z kurczaka z warzywami lub twaróg z warzywami lub puszka tuńczyka z warzywami

Powinna Pani również zadbać o większą aktywność fizyczną. Można skorzystać z siłowni pomocy trenera fitness lub ćwiczyć samodzielnie w domu, wyszukując odpowiednie ćwiczenia w internecie np na Youtube Przy ćwiczeniach należy zadbać o właściwą dietę.
Trening powinien zaczynać się około 2h po posiłku lub jeżeli jest to niewielka przekąska to około 1h. Po treningu należy dostarczyć węglowodany proste, łatwo przyswajalne np banan oraz białko (ok 20-30min po treningu) a następnie zjeść węglowodany złożone i łatwo przyswajalne białko czyli np chuda ryba czy kurczak w celu uzupełnienia strat glikogenu i odbudowy uszkodzeń struktur włókien białkowych. W posiłkach okołotreningowych należy unikać tłuszczu, gdyż upośledzają odbudowę glikogenu.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na bezpłatną konsultację
tel 506225670
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam, podałaś tylko wiek i płeć brakuje mi danych o masie ciała i wzroście. Zacznij powoli przyzwyczajać organizm do większych śniadań dodając ulubione potrawy np. kakao, sok pomarańczowy, ulubione musli. Codziennie coś nowego niech sie pojawi przy dotychczasowym śniadaniu.

witam, niestety na portalu wnie ejstem Pani w stanei ulozyc diety tu mozna zadawac tylko proste pytanie dieta musi byc indywidualnie dobarna dla Pani aby nie zaszkodziła sobie Pani i nie obnizyła metabolizmu na całe zycie zatem prosze udac sie do dietetyka w Pani miescie, albo zapraszam do napisanie na moj email: kontakt@lucynamichalak.pl