Prostaktektomia radykalna a radioterapia

witam serdecznie Mój tata jest po prostatektomii radykalnej ( w marcu 2013 r) Psa przed operacją 37, po 18 i teraz zaczyna rosnąć jest 20. scyntygrafia i tomografia miednicy małej jest ok. Lekarz urolog kieruje teraz tate do onkologa na radioterapie. czy to własciwa droga? moze nalezy wykonac jeszcze jakies badania? dlaczego psa rośnie? pozdrawiam agata
ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
PSA jest białkiem charakterystycznym dla prostaty. Po usunięciu prostaty substancja ta nie powinna być już produkowana w organizmie.
Rosnący poziom PSA po usunięciu prostaty może z dużym prawdopodobieństwem świadczyć o przerzutach raka prostaty (rozumiem, że z tego powodu wykonano pierwotny zabieg). Przerzuty mogą być niewielkie (stąd prawidłowe: tomografia i scyntygrafia) i radioterapia jest w takiej sytuacji najlepszą dostępną metodą leczenia.

Witam Pani Agato , skierowanie do onkologa jest jak najbardziej właściwą drogą , co do dalszego postępowania nie wypowiem się bo za mało wiem o przebiegu choroby , jej zaawansowaniu i DOKŁADNEGO przebiegu (zakresu) operacji.Dlatego też nie wiem czy potrzebna (pomocna) jest teraz radioterapia. Myślę , że onkolog (a najlepiej urolog onkolog-są tacy w W-wie) będzie doskonale wiedział po przejrzeniu całej dokumentacji jak należy dalej działać. Powodzenia , zż