Prostata a leki

Mam 49 lat, moje objawy to częste oddawanie moczu, zwłaszcza nocą, słaby i długi strumień moczu. Zażyłem przepisany przez lekarza antybiotyk chinolowy. Teraz biorę lek antyandrogenowy i alpha1bloker, ale nie widzę poprawy. Leczę się już od roku. Z wyrazami szacunku.

Dzień dobry Panu!

Pierwszy lek, który Pan wymienił, to antybiotyk z rodziny chinolonów. Prawdopodobnie miał Pan infekcję, która była leczona tym lekiem. Co do pozostałych dwóch - jest to typowa terapia łagodnego przerostu gruczołu krokowego BPH, który objawia się częstym oddawaniem moczu oraz słabym jego strumieniem, jak u Pana.

Zwykle po 1 roku terapii farmakologicznej gruczoł krokowy zminiejsza się, a objawy ustępują. Jednkaże, jeśli u Pana to nie nastąpiło, kolejnym krokiem jest leczenie zabiegowe - np. elektroresekcja przezcewkowa. Musi Pan zgłosić się do urologa, który może wykonać taki zabieg (kolejki na zabiegi finansowane przez NFZ są długie. Koszt zabiegu prywatnego poniżej 1000 PLN.).
Obawiam się, że jeśli po roku terapii nie przyniosła ona Panu ulgi, to bez zabiegu się nie obejdzie.