Proszę o analizę badań krwi 6-miesięcznego chłopca

Witam! Odebrałam dziś po raz kolejny badania morfologii mojego synka (6 mies.), kilka miesięcy temu miał po raz pierwszy robioną morfologię z rozmazem oraz żelazo. Wyniki ogólnie były w normie, tylko wykryto bardzo wysoką liczbę płytek krwi - 730 tys., 680 tys., 610 tys. Synek przez poprzedni miesiąc zażywał żelazo - a w dzisiejszym wyniku - 21,00, hemoglobina spadła z 10,7 na 10,1, hematokryt wynosi 30,9%, leukocyty 4,94, PCT był 0,73% teraz jest 0,60%, limfocyty 65,4%, neutrocyty 20,6%. Poza tym wyniki są w normie. Pani doktor skierowała nas na kontrolę za miesiąc i zwiększyła dawkę żelaza. Proszę o pomoc w odczytaniu wyników, co może być przyczyną tak dużej ilości płytek krwi? Synek nie chorował od momentu urodzenia i nie otrzymywał żadnych leków poza żelazem od miesiąca. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Myślę, że nie ma powodu do niepokoju, zwłaszcza, jeżeli lekarz po osobistym zbadaniu dziecka, znając jego historię choroby, nie widział wskazań do pilnej interwencji. Przyczyn podwyższonego poziomu płytek może być wiele, Wzrost poziomu płytek jest fizjologiczny w stanach wymagających gwałtownej mobilizacji sił organizmu. Dzieje się tak np. po dużym wysiłku fizycznym, czy poważnych infekcjach, krwotokach. Szczególnie niepokojące jest współistnienie objawów zakrzepowych lub współistniejące podwyższenie poziomu hemoglobiny i hematokrytu, co nie dotyczy Pani synka.