Proszę o analizę wyniku MR odcinka lędźwiowego

Mam 34 lata, od jakiegoś czasu cierpię na bóle pleców w oklicy lędzwiowej, które po lekach przeciwbólowych przechodziły. Niestety, miesiąc temu ból mnie tak ograniczył, że nie mogłam chodzić - promieniował na lewą stronę drętwiała mi lewa noga i biodro. Po pierwszych zastrzykach przeciwbólowych z witaminami, ból się zmniejszył, lecz nie ustąpił całkowicie, nadal muszę brać leki przeciwbólowe i mam drętwe biodro. Zrobiłam MR kręgosłupa lędźwiowego: - zachowana fizjologiczna lordoza lędźwiowa, wysokość trzonów zachowana, nieznacznie nierówny zarys blaszek granicznych jak w zaznaczonych guzkach Schmorla, - zmiany zwyrodnieniowe w materiale krążków m-kręgowych L4-L5 i L5-S1 pod postacią dehydratacji, - na poziomie L4-L5 tylne szerokopodstawne uwypuklenie materiału krązka m-k, modelowany przedni zarys worka oponoweg, zaznaczona redukcja objętości obu zachyłków bocznych, - na poziomie L5-S1 szeroko podstawna latweralizująca lewostronnie protuzja materiału krążka m-k, redukcja objętości zachyłka bocznego lewego z niewielkim modelowaniem korzenia nerwowego, - stożek rdzeniowy bez zmian, - na poziomie S1/S2 przestrzeń płynowa odpowiadająca torbieli okołokorzeniowej, większa lewostronnie o wymiarach poprzecznych 24x16 mm z cechami scalopingu na kość krzyżową. Nie bardzo wiem, czy jest to coś grożnego i jak to leczyć. Czekam na wizytę u neurologa, jednak zanim to nastąpi, chciłam w ten sposób szybciej się dowiedzieć, bo ta niewiedza bardzo mnie niepokoi.

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Wynik badania rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowego kręgosłupa odpowiada objawom, które Pani prezentuje. Wskazuje on na zaawansowany proces zwyrodnieniowy krążków międzykręgowych (pot. dysków) między kręgami L4 i L5 (lędźwiowe) oraz L5 i S1 (lędźwiowy i krzyżowy). W obu przypadkach doszło do przepukliny krążka (pot. wypadnięcie dysku), które powodują ucisk na korzenie nerwowe unerwiające m.in. kończynę dolną i okolicę pośladka. Również opisywana torbiel płynowa w obrębie kanału kręgowego może odpowiadać za opisywane objawy.

Zalecana byłaby konsultacja ortopedyczna lub neurochirurgiczna. Możliwe, że będzie konieczna operacja. Jednak decyzja co do leczenia będzie podjęta razem ze specjalistami - w różnych ośrodkach wskazania do operacji różnią się. Być może wstępnie zamiast operacji stosowana będzie intensywna fizjo- i fizykoterapia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.