Proszę o informacje na temat testu wysiłkowego

Jestem po zamknięciu ubytka międzyprzedsionkowego metodą AST (7 lat). Od tego czasu mam ciągły problem z ciśnieniem, biorę leki. Ponieważ ostatnio zaczęly sie pokazywac dodatkowe skurcze i nierówna praca serca, poprosiłam panią kardiolog o test wysiłkowy. EKG - zawsze Leogram. Zakłócenia śródkomowe nad ścianą dolną, czasami niespecyficzne załamki od V1 - V3, czasami bez. Test wysiłkowy robiłam 4 lata temu i był OK, teraz jest wniosek taki. Test wysiłkowy zakończony przy obciązeniu 7,4 mets z powodu niedokrwienia ściany przedniej. POJ Ex V. Hypertoniczna reakcja RR -. Nie wiem, co to oznacza? I jak dalej żyć, co mi wolno, a czego nie?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Test wysiłkowy jest badaniem mającym na celu nieinwazyjną ocenę stanu naczyń wieńcowych. Jego wynik powinno się interpretować w odniesieniu do pacjenta, a więc - wieku, istnienia czynników ryzyka (podwyższony poziom lipidów, płeć męska, obciązenia dziedziczne, nadwaga lub otyłość), a także zgłaszanych dolegliwości (czy występują dolegliwości bólowe w klatce piersiowej).

Niestety, niewiele mogę powiedzieć na temat testu wykonanego u Pani. Wynik nie jest jednoznacznie napisany. Wynik testu uznaje się za dodatni, czyli jest ograniczenie tzw. rezerwy wieńcowej, jeżeli w trakcie testu wystąpiły typowe dolegliwości bólowe związane z wysiłkiem (o czym w opisie nie ma informacji) lub/i obserwowano istotne zmiany w ekg podczas wysiłku. Trudno powiedzieć, czy obserwowane zmiany niedokrwienne były istotne - należy poddać analizie poziom tzw. odc ST w zapisie ekg i jego obniżanie się podczas wysiłku.

Poj. EX V oznacza zaobserwowanie pojedynczych dodatkowych pobudzeń komorowych.

Z kolei rekacja hypertoniczna oznacza nadmierny wzrost ciśnienia tętniczego podczas wysiłku (co może oznaczyć nieuregulowane wartości ciśnienia tętniczego).

Wydaje mi się, że jeżeli główne Pani dolegliwości dotyczą odczucia nierównego bicia serca, należałoby założyć Pani Holter ekg (czyli ocena rytmu serca przez 24 h). Dodatkowo należy przyjrzeć się kontroli ciśnienia tętniczego - najlepiej proszę mierzyć sobie ciśnienie 2 lub 3 razy dziennie (po 5 minutowym odpoczynku) i zapisywać - przynajmniej przez tydzień. Lekarz na podstawie pomiarów dokonanych przez Panią zadecyduje o ewentualnej modyfikacji leczenia.

Tak, jak wspomniałam - o dokładną interpretację testu wysiłkowego należy pytać lekarza prowadzącego, a najlpiej tego, który badanie wykonał.

Pozdrawiam serdecznie