Proszę o interpretację badania radiologicznego

Moja żona ma 60 lat. Ostatni wynik badania radiologicznego rtg klp pa - płuca bez świeżych zmian ogniskowych, choć nieco zatarty prawy zarys serca, może sugerować zmiany zapalne w tej okolicy prawego płuca. Sylwetka serca w normie. Przepona ustawiona nisko, o drobnych nielicznych zrostach. Kąty pż spłycone.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zatarty zarys serca po stronie prawej może oznaczać, że w prawym płucu toczy się proces zapalny (zapalenie płuc?; nie oznacza żadnych nieprawidłowości w obrębie serca). Jednak rozpoznanie można postawić, jeżeli towarzyszą temu inne charakterystyczne objawy. W celu pełnej interpretacji badania żona powinna udać się do lekarza, który zlecił jego wykonanie. Po wypytaniu o wszystkie dolegliwości i przeprowadzeniu badania, będzie można dopiero ustalić przyczynę i, jeżeli będzie taka potrzeba, wdrożyć odpowiednie leczenie.

Zrosty są najprawdopodobniej pozostałością po przebytym w przeszłości zapaleniu w obrębie dolnych dróg oddechowych. Z tego powodu przepona ustawiona jest niżej, a kąty przeponowo-żebrowe (opłucnej) spłycone.

Na zdjęciu nie uchwycono patologii w obrębie układu sercowo-naczyniowego.