Proszę o interpretację badania rtg oraz sugestie odnośnie leczenia

Mój małżonek ma 38 lat i zrobił rtg kręgosłupa. Dostał taki opis: ograniczone nawarstwienie osteofityczno-zwyrodnieniowe na dolnej krawędzi trzonu kręgu C5. Proszę o pomoc. Dziękuję.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Wynik badania rentgenowskiego odcinka szyjnego kręgosłupa wskazuje na proces zwyrodnieniowy, miernie nasilony. Jest to choroba przewlekła, nasilająca się z czasem. Postępowanie zależy w dużej mierze od występujących objawów i ich nasilenia. Zazwyczaj jest to postępowanie zachowawcze, polegające na leczeniu przeciwbólowym, zmniejszającym napięcie mięśni kręgosłupa oraz na odpowiedniej fizjo- i fizykoterapii. W skrajnych przypadkach, gdy dochodzi do niebezpiecznych niestabilności kręgosłupa, uszkodzenia nerwów lub zagrażającego uszkodzeniem rdzenia kręgowego zwężenia kanału kręgowego, potrzebne jest leczenie chirurgiczne. Polecam zgłoszenie się z wynikiem do lekarza rodzinnego/internisty, który, jeśli uzna za potrzebne, skieruje męża do ortopedy. Być może konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań np. tomografi komputerowej kręgosłupa.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.