Proszę o interpretację morfologia + rozmaz + powiększone węzły chłonne

Witam! Mam pytanie, czy powinnam szukać porady innego pediatry? Mój 20 miesięczny synek został miesiąc temu zaszczepiony szczepionką priorix. W dniu szczepienia był tydzień po infekcji wirusowej. Następnego dnia po szczepieniu dostał obrzęku ślinianek przyusznych/zapalenia węzłów chłonnych szyjnych i podżuchwowych (diagnoza lekarza prowadzącego), wysypki drobnoplamistej na karku, za uszami i na klatce piersiowej. Po 3 dniach od szczepienia zaczął goraczkować i kaszleć, lekarka rozpoznała zapalenie oskrzeli i zapisała antybiotyk makrolidowy. W tej chwili - miesiąc od szczepienia - obrzęk okolicy ślinianki po str. prawej jest mniejszy, ale nadal widoczny, węzły chłonne podżuchwowoe, szyjne, karkowe i w pachwinach lekko powiększone. Morfologia RBC 4.69, MCV 70 fl, MCH 24.5 pg, MCHC 35 g/dl, HCT 32.9, HGB 11.5 g/dl, plt 300, MPV 6.7 fl, WBC 8.2, LYM 4.7, MID 0.6, GRAN 2.9, LYM % 56.8, MID % 8.1, GRA 35.1%, rozmaz mikroskopowy: wielojądrzaste 35%, eozynofile 4%, limfocyty 58%, limfocyty o cechach pobudzonych 3%. Czy powinnam konsultować się z innym lekarzem, czy uznać, że kontrola za miesiąc wystarczy? Pozdrawiam mamatomka/lek.stom.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Utrzymujące się objawy, a także występowanie limfocytów pobudzonych w rozmazie krwi dziecka, mogą wskazywać na przewlekające się zakażenie wirusowe. Oczywiście, objawy, które wystąpiły u Pani synka w okresie poszczepiennym, szczepionką przeciwko odrze, śwince i różyczce, są opisywane i w miarę często występują. Jednak ich długi czas utrzymywania się sugeruje, że należy zwrócić większą uwagę Pani synkowi.

Proponowałbym powtórzenie badania morfologii krwi z rozmazem za ok. 1-2 tygodnie w celu weryfikacji zmian w układzie białokrwinkowym. Jeśli objawy lub wykładniki w morfologii w tym czasie nie zmniejszą się, należy zlecić konsultację hematologiczną. Trzeba będzie wykluczyć inne przyczyny takiego stanu, w tym zaburzenia odporności.

Proponuję zgłosić się powtórnie do lekarza pediatry i przedstawić mu wszelkie przemyślenia i obawy, na pewno pokieruje odpowiednio dalszym postępowaniem z Pani dzieckiem. Oczywiście jeśli lekarz ten nie budzi Pani zaufania, może Pani udać się po poradę do innego lekarza.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.