Proszę o interpretację podanych wyników badań

3-letni chłopczyk z przewlekającą się infekcją dróg oddechowych (pokasływanie, szczególnie po zmęczeniu,ostatnio wysoka temp. 38-39 st., badanie osłuchowe nic nie wykazywało, rtg klatki pierśowej - bz, po zastosowaniu antybiotyku, objawy ustąpiły). Wykonano rozszerzoną diagnostykę - oto jej wyniki: ALT: 16 U/l, IGA: 149 mg/dl, IGE: 180.4 IU/ml, IgG: 1155 mg/dl, IgM: 115 mg/dl, OB: 15 mm/h, ASO: 11 U, Fe: 55 ug/dl.

ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Opisywane objawy infekcji dróg oddechowych wskazywałyby na zapalenie atypowe, spowodowane przez atypowe mikroorganizmy, np. Mycoplasma, Chlamydia. Są one charakterystyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Infekcja charakteryzuje się długim rozwojem objawów, nie dużą gorączką (nie przekraczającą zazwyczaj 40 st. C), brakiem zmian w badaniu rentgenowskim płuc (jeśli podejrzewane jest zapalnie płuc), dobrą odpowiedzią na antybiotykoterapię skierowaną na te bakterie.

Wśród podanych wyników nieprawidłowe są jedynie OB, co można tłumaczyć niedawno przebytym zakażeniem, oraz nieznacznie IgE, czyli typ przeciwciał charakterystyczny dla chorób o podłożu alergicznym. Warto będzie pokierować diagnostykę przewlekających się infekcji dróg oddechowych w kierunku przyczyn właśnie alergicznych.

Lekarz pediatra prawdopodobnie zleci konusltację u lekarza alergologa, który jeśli uda za stosowne zleci dokładniejszą diagnostykę: testy alergiczne, specyficzne poziomy IgE itp. Przed tym możliwe, że zalecone zostanie też doraźne leczenie przeciwalergiczne.

Pozdrwaiam i życzę powodzenia.