Proszę o interpretację RTG płuc

Cechy nieżytu oskrzeli w obu dolnych polach płucnych. Sylwetka serce w granicach normy. Przepona i oba kąty przeponowo-żebrowe wolne. Dodatkowo zrobiłam OB = 16, i morfologię - z wartości odbiegających od normy są: HCT = 36,7 (norma 37-48) i inne (EO, Bazo, Mono) = 16,2 (norma do 15).
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik badania radiologicznego klatki piersiowej sugeruje zmiany zapalne, najprawdopodobniej wywodzące się z oskrzeli. Może to być powodem nieco przyspieszonego odczynu Biernackiego (OB).

Nieznacznie obniżony hematokryt (HCT) - jeśli stężenia hemoglobiny oraz krwinek czerwonych są prawidłowe - nie powinien być niepokojący.

Nie podała Pani jednostek, ale domyślam się, że wynik 16,2 w odniesieniu do tzw. "innych" (Eo,Bazo, Mono) wyrażony jest w %. Jeśli tak, podwyższenie odsetka może mieć związek ze stanem zapalnym. Jeśli oznaczono stężenie tego parametru w liczbach bezwzględnych i jest ono prawidłowe, nie ma pwowdu do niepokoju. Jeśli nie podano tego stężenia, należy po wyleczeniu infekcji skontrolować morfologię krwi, wykonując rozmaz z oznaczeniem wartości bezwzględnych stężeń poszczególnych frakcji krwinek białych.

Pozdrawiam