Proszę o interpretację wyników badań 5-letniej dziewczynki

Witam, dziecko ma bóle brzuszka, dość częste wymioty, biegunkę. Sytuacja trwa od grudnia 2009. W przedszkolu był wirus – dzieci miały biegunkę i wymioty. Najpierw ból brzucha był przypisany wirusowi, że musi się żołądek uspokoić po wirusie, ale sytuacja się przeciąga, a jest marzec, brzuszek boli. Teraz wygląda to tak. Ból brzuszka jest codziennie, jak np. dziecko coś zje, zdarza się, że boli brzuszek, a po załatwieniu się, ból ustaje. Najpierw robiliśmy badania moczu - osad moczu, badanie ogolne - wszystko okej; kał w kierunku pasożytów, lamblii, kał na posiew - nic nie wykazało - wszystko okej; usg brzuszka – okej. Pod koniec marca zrobiliśmy badanie krwi i tu wyniki bardzo mnie niepokoją i proszę o interpretacje tych, przy których jest flaga wpisałam wielkimi literami: OB 14 mm/h, leukocyty 6,3 tys./ul, erytrocyty 4,7 mln/ul, hemoglogina 12,8 g/GL, hematokryt 38%, mcv 81 fl, mch 27 pg, mchc 33,5 g/dl, płytki krwi 244 tys./ul, rdw-cv 13,6%, pdw 13,7 fl, mpv 11,5 fl, p-lcr 35,7%, neutrofile 2,52 tys./ul, limfocyty 3,11 tys./ul, monocyty 0,57 tys./ul, EOZYNOFILE 0,09 tys./ul - za mało, bazofile 0,0 tys./ul, neutrofile 39,9%, limfocyty 49,2%, monocyty 9% - za dużo, eozynofile 1,4%, bazofile 0,5%, bilirubina związana (bezpośrednia) 0,11 mg/dl, mocznik 35,2 mg/dl, kreatynina 0,57 mg/dl, egfr - nie został wyliczony (tak jest napisane na wynikach), bilirubina całkowita 0,49 mg/dl, AST 55 u/l - za dużo, alt 19 u/l, KINAZA FOSFOKREATYNOWA (CK) 199 u/l - za dużo, ggtp 15 u/l, potas 4,94 mmol/l, SOD 134 mmol/l - za mało, IgG 8,3 g/l, IgM 1 g/l, IGA 2,33 G/L - za dużo, aso <20, gran. segmentowe 38%, gran. kwasochłonne 3%, LIMFOCYTY 53%, - za dużo, monocyty 6% - górna granica, tsh 1,765 ulu/ml, IGE CAŁKOWITE 146 lu/ml - za dużo. Wizytę u lekarza mamy dopiero w przyszłym tygodniu, więc może szybciej tutaj coś się dowiem, bo jak zaczęłam czytać interpretacje wyników w necie, ogarnia mnie coraz większa panika.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

O ile objawy prezentowane przez Pani dziecko są niepokojące i wymagają pogłębienia diagnostyki (o czym w dalszej części odpowiedzi), o tyle pragnę Panią uspokoić, że przedstawione wyniki nie muszą świadczyć o niczym poważnym.

Zacznę od końca, podwyższony poziom przeciwciał w klasie IgE i IgA świadczyć może o podłożu alergicznym choroby. Liczbę monocytów i limfocytów ciężko interpretować, gdyż te oznaczenia znajdują się w granicach norm dla wieku dziecka. To, że na wyniku z laboratorium zostały oznaczone jako nieprawidłowe, związane jest najczęściej z podawaniem norm dla dorosłych, niedostosowane do wieku i płci pacjenta.

Poziom kinazy kreatyninowej, według norm mi znanych jest prawidłowy lub tylko nieznacznie podwyższony. Jest to enzym, który w większości znajduje się w mięśniach - jego zwiększenie może występować w stanach związanych z ich uszkodzeniem, np. w wyniku wysiłku fizycznego, stłuczeń, ale też chorób mięśni. Nie powinno to jednak Pani niepokoić, jego podwyższenie nie jest duże. Do weryfikacji na pewno jest podwyższony wynik transferazy wąrobowej (AST lub ASPAT).

Rozumiem, że do tej pory oprócz badań laboratoryjnych i mikrobiologicznych nie wykonywano żadnych badań obrazowych. W pierwszej kolejności proponowałbym wykonanie badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Bardzo przydatne będzie wykonanie gastroduodenoskopii, ewentualnie jeśli lekarz gastroenterolog uzna za konieczne, kolonoskopii. W związku z podwyższonym poziomem przeciwciał IgE i IgA, proponowałbym wdrożenie diagnostyki celiakii (choroby trzewnej) - w celu jej rozpoznania należy wykonać oznaczenie specyficznych przeciwciał występujących w tej jednostce (anty TG, anty EmA), a także pobrać wycinek błony śluzowej dwunastnicy podczas gastroduodenoskopii do oceny histopatologicznej. Jest to bardzo częsta przyczyna dolegliwości związanych z układem pokarmowym u dzieci. I co najważniejsze bardzo dobrze reagująca na leczenie, jakim jest leczenie dietą bezglutenową.

Polecam artykuł na temat celiakii, który znajdzie Pani tutaj.

Niestety posiadam za mało informacji, chociażby uzupełnionego wywiadu, aby móc wskazać więcej możliwości rozpoznań. Zalecam ze spokojem doczekać kolejnej wizyty u lekarza. Jeśli do tej pory nie skierowano Pani dziecka do gastroenterologa dziecięcego, warto to zasugerować. Proszę być dobrej myśli i zaufać lekarzom.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.