Proszę o interpretację wyników badań - eozynofile i monocyty

Moja 19-letnia córka ma prawidłowe badania krwi, tylko EO wynosi 0,09 tys./ml i mono 9,2%. Co to może oznaczać?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Liczba eozynofilów jest rzeczywiście poniżej normy (zakładając, że na pewno podała Pani dobre jednostki). Automatyczne analizatory (a wyniki z takich właśnie analizatorów podawane są na wydruku morfologii) nie są jednak dokładne w ocenie poszczególnych populacji krwinek białych (do nich zalicza się eozynofile). Dokładniejszych informacji dostarcza rozmaz ręczny (ocena pod mikroskopem).

Jeśli chodzi o monocyty, to uważa się, że powinno być ich wśród krwinek białych od 4 do 8%. Wartość ta zależy nie tylko od samej liczby monocytów, ale także od całkowitej ilości krwinek białych. Dlatego najważniejsze jest stężenie monocytów - jeśli mieści się ono u Córki w granicach normy (30-800/mikrolitr), to nie należy przejmować się niewielkim odchyleniem od normy niepokojącego Panią parametru.

Pozdrawiam.