Proszę o interpretację wyników badań mojej szwagierki

Moja szwagierka ma 55 lat. W lipcu 2009 roku miała pierwszą operację. Usunięto część lewej piersi. Pooperacyjna biopsja pokazała, że nowotwór nie został całkowicie usunięty. 21-go sierpnia osunięto jej całą pierś. Miała chemioterapię (jedną sesję). Po tej chemooterapii zrobiła badanie krwi. Proszę o interpretację niżej podanych wyniköw krwi: leukocyty (WBC) 6,42, ertrocyty (RBC) 4,66, hemoglobina (Hgb) 13,7, hematokryt (Hct) śr. obj. erytro.(MCV) 84,1, śr. stężenie chemiczne (MCHC) 34,9, plytki krwi (PLT) 228, neutrofile 0, gr. paleczkowate 0, gr. podzielone 68,6, eozynofile 5,5, bazofile 0,3, limfocyty 15,3, monocyty 10,3, sur. BILIRUBINA calk. 0,4, KREACYNINA 0,8, MOCZNIK 35,3, GOT (AspAT) 25, GPT (ALAT) 32.
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Wyniki nadesłanych badań morfologii są w porządku. W trakcie leczenia onkologicznego (głównie chemioterapią) może dojść do zahamowania czynności szpiku kostnego, co z kolei może spowodować obniżenie liczby białych krwinek oraz spadek hemoglobiny (anemia). Anemię rozpoznajemy, kiedy wartości hemoglobiny spadną poniżej 11 g/dl (u kobiet), a neutropenię (zmniejszenie liczby krwinek odpowiedzialnych za walkę z bakteriami) - poniżej 1,5 tys./dl.

Wyniki morfologii krwi należy najlepiej kontrolować po 10 dniach od podania chemioterapii, ponieważ wtedy występują największe spadki wartości morfologii. Wspomagająco warto zastosować odpowiednią dietę, bogatą w żelazo i kwas foliowy.

Więcej na temat chemioterapii, skutków ubocznych można przeczytać pod linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/chemioterapia-w-leczeniu-raka-piersi.

Pozdrawiam serdecznie