Proszę o interpretację wyników badań rtg

Niedawno wyszłam ze szpitala, gdzie zrobiono mi prześwietlenie płuc... Opis badania: Zrosty u podstawy płuca lewego oraz w obu kątach przeponowo-sercowych. Przepona po stronie prawej i kąty przeponowo-żebrowe wolne. Pola płucne bez zmian. Sylwetka serca powiększona. Aorta poszerzona i nieco wydłużona. W 2002 roku miałam robione echo serca, w którym wyszło, że mam niedomykalność dwudzielnej i trójdzielnej zastawki serca. Czy wynik badania może mieć coś wspólnego z zastawkami? Czy muszę się niepokoić tym opisem? Dodam może, że mam astmę, alergię, w tym również pokarmową, 2 lata temu zdiagnozowano również sarkoidozę.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Proponowałabym ponowne wykonanie echo serca. Okres 8 lat od ostatniego badania, zwłaszcza jeżeli stwierdzono wówczas patologię w obrębie serca. W sytuacji, gdy na zdjęciu rentgenowskim widoczna jest poszerzona aorta oraz powiększenie sylwetki serca, należy wykonać badania szczegółowe. Nie napisała Pani, czy cierpi na nadciśnienie tętnicze, gdyż to mógłby być istotny czynnik sprawczy. Proszę nie bagatelizować problemu i jak najszybciej udać się z wynikiem i poprzednimi wynikami badań, do lekarza kardiologa.