Proszę o interpretację wyników badania krwi i moczu

Witam. Nazywam się Grzegorz Kopera, lat 37. Ostatnio robiłem badania krwi i moczu i zaniepokoiły mnie następujace parametry: krew: RBC - 5,95 (norma 4,5-5,90); MPV - 10,6 (6,0-10,0); mocz: śluz w moczu obfity; kryształy: szczawiany wapnia - nieliczne. Wizytę u lekarza mam dopiero za tydzień - a zaniepokoiły mnie te powyższe wskazania. Proszę o odpowiedź, czy powyższe wskazania wskazują na jakiś stan chorobowy? Dziękuję.
ponad rok temu

Witam!

RBC oznacza liczbę krwinek czerwonych w mikrolitrze krwi - nieznacznie podwyższony wynik może wynikać choćby z odwodnienia.  W sytuacji, gdy liczba płytek krwi (PLT)  jest prawidłowa, nie należy się przejmować niewielkim odchyleniem MPV od normy. Gdyby wartość ta wzrastała w przyszłości, należałoby wykonać ocenę płytek pod mikroskopem. Na podstawie tylko dwóch wybranych parametrów morfologii krwi nie można dokonać jej interpretacji, jeśli jednak rzeczywiście tylko one wykraczają poza zakres norm, to nie ma powodów do obaw.

Podobnie z wynikiem badania ogólnego moczu - śluzem nie należy się martwić (nie do końca właściwe pobranie moczu skutkuje wykazaniem jego dużej ilości w wyniku badania). Co do kryształów szczawianu wapnia - ich obecność w moczu świadczy o zagrożeniu kamicą moczową.

Pozdrawiam.