Jak mam interpretować wynik badania w kierunku boreliozy?

Witam serdecznie,

proszę o komentarz mojego przypadku: płeć M, wiek 38, wysportowany, bardzo aktywny. Jestem myśliwym i kleszcze ze swojego ciała wyciągałem wielokrotnie. Nigdy nie było objawów, większego rumienia jak ok. 1,5 cm, i to tylko w przypadku, gdy nie udało się wyciągnąć całego kleszcza od razu i wtedy powstawał obrzęk ok. 1,5 cm średnicy. Miewam często bóle stawów, głównie barkowych, ale występują one najczęściej podczas zmian pogodowych. Zrobiłem test na boreliozę i oto wyniki: metoda Elisa: IgG – mój poziom przeciwciał był następujący – 16.69, zakres w moim laboratorium: poniżej 16.0 IU/ml daje wynik ujemny, powyżej 22 wynik dodatni. IgM – wynik 167.96 IU/ml. Zakres laboratoryjny to: poniżej 16 ujemny, powyżej 22 dodatni. Mój wynik – 167,96. Proszę o informacje, co robić.

Dziękuję i pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Z uwagi na wielokrotną ekspozycję na kleszcze, obecność objawów klinicznych (być może bóle nie są bezpośrednio związane z boreliozą, ale nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić na pewno) oraz dodatnie odczyny serologiczne (charakterystyczne dla boreliozy wczesnej) sądzę, że powinien Pan być przeleczony antybiotykiem. W tym celu niestety będzie Pan musiał udać się do lekarza.