Proszę o interpretację wyników krwi mojej 13-miesięcznej córci

Witam. Zrobiłam mojej 13-miesięcznej córeczce morfologię krwi i jestem zaniepokojona pewnym nadmiarem płytek krwi. Moja Małgosia ma 79 cm, waży 10 kg, chodzi samodzielnie, ale dość często się przewraca, niestety mamy dość duże problemy z karmieniem, stałymi posiłkami, bo idą jej ząbki i nie za bardzo chce jeść cokolwiek innego, oprócz kaszek z butelki (razem 5x220 ml dziennie i w nocy) + niewielkie ilości stałego pokarmu typu zupka, mięsko, parówki, jajka, chleb (reszty nie toleruje). Zaniepokoiłam się wyglądem mojej córci, bo od pewnego czasu jej waga stoi w miejscu, chociaż rośnie, i w sumie z tego powodu zaczęłam od morfologii. Oto wyniki: HCT 36%, MCV 73,1 fl, HGB 12,3 g/dl, MCHC 34,1 g/dl, MCH 24,9 pg, RBC 4940000/ul RDW-P 13,9%, PLT 499000/ul, P-LCR 27,9%, PDW 12fl, MPV 10,4 fl, WBC 11630/ul. WZÓR KRWINEK BIAŁYCH APARATUROWO: segmenty 28,1%, kwasochłonne 2,2%, zasadochłonne 0,2%, limfocyty 61%, monocyty 8,5%. Bardzo proszę o podpowiedź, czy podwyższone wyniki PLT i obniżone segmenty świadczą o jakiejś chorobie, kiedy inne wyniki są okej, i jakie ewentualne badania powinnam wykonać, żeby się upewnić czy wszystko dobrze? Muszę dopisać jeszcze, że gdy miała 4 tygodnie jej wyniki PLT były 608000 m3. Z góry dziękuję za odpowiedź. Magda

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Normy morfologii krwi u dzieci są inne niż u dorosłych. Normy na wyniku z laboratorium są podane jak dla osoby dorosłej, stąd wiele parametrów może być podkreślonych jako nieprawidłowe, gdy tymczasem w odniesieniu do wieku dziecka są w porządku.

Anemię w wieku od 1 do 6 roku życia rozpoznaje się, jeżeli hemogblobina spada poniżej 11 g/dl, a więc u Pani córki wynik jest w porządku. Natomiast, nieco obniżona jest objętość krwinki czerwonej, co może pośrednio wskazywać na to, że w organizmie może troszkę zaczynać brakować żelaza. Najlepiej byłoby wyrównać niedobory dietą, choć z autopsji wiem, że u dzieci w tym wieku jest to raczej trudne :/ Pocieszyć mogę Panią jedynie tym, że córce zmienią się preferencje smakowe i niebawem zacznie jeść to, czego nie chce teraz. Co do jedzenia kaszek - OK, byle na mleku modyfikowanym. Proszę pamiętać, że w tym wieku nie należy stosować mleka krowiego, ze względu na to, że jest zbyt ubogie w składniki odżywcze i upośledza wchłanianie żelaza.

Należy pamiętać, że przyswajalne źródło żelaza to czerwone mięso, na drugim miejscu - drób (indyk, kurczak). Dania mięsne warto komponować z warzywami lub sokiem owocowym (np. pomarańczowym - ze zwględu na zawartość witaminy C, która zwiększa wchłanianie żelaza). Z warzyw - najwięcej żelaza jest w fasoli, soi, zielonej sałacie - aczkolwiek znacznie gorzej przyswajalne niż z mięsa. Inne pokarmy dość bogate w żelazo to: pieczywo ciemnoziarniste, suszone owoce, tłuste ryby (makrela, sardynki), płatki śniadaniowe.

Jeżeli chodzi o rozmaz krwi, to przewaga limfocytów w tym wieku jest zupełnie normalna. Dopiero ok. 7-8 roku życia stosunek limfocytów do granulocytów się odwraca i odpowiada rozmazowi krwi dorosłych.

Co do liczby płytek krwi, to znowu - w tym wieku norma może wynosić do 550 tys. Podwyższona liczba płytek krwi u dzieci zazwyczaj jest wynikiem infekcji, jako odczynowa reakcja szpiku kostnego.

W okresie zimowym można dziecku dodatkowo podawać tran oraz Bioaron C.

A wolnym wzrostem wagi proszę się tak bardzo nie martwić. Po 1 urodzinach przybieranie na wadze jest znacznie wolniejsze, dziecko zaczyna zmieniać sylwetkę na bardziej smuklejszą i przede wszystkim rosnąć. Przyrost wagi w ciagu 2 roku życia może wynosić np. 2-3 kg (przez cały rok).

Proponuję skontrolować morfologię za 2-3 miesiące i na razie się tym nie przejmować. Co do częstego przewracania się - być może to wynik jeszcze nie do końca skoordynowanych ruchów w czasie chodzenia. Gdyby przez następny rok nie zauważyli Państwo poprawy - warto skontaktować się z okulistą albo neurologiem dziecięcym.

Pozdrawiam serdecznie