Proszę o interpretację wyników morfologii 7-miesięcznej córki

RBC 4.00, HGB 10.4, HCT 30.7, MCV 76.8, MCH 26.00, MCHC 33.9, NEUT 14.30, LYM 66.6, MONO 9.50, EOS 9.40, AMYLASE 139.00, ŻELAZO 5.00. Bardzo dziękuję!

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

W badaniach Pani córki występuje graniczny poziom hemoglobiny (HGB), hematokrytu (HCT), obniżona objętość krwinek czerwonych (MCV) i masy hemoglobiny w krwince (MCH), a także bardzo niski poziom żelaza. Powyższe wyniki świadczą o niedokrwistości (anemii) z niedoboru żelaza. Najczęstszą przyczyną tego schorzenia w okresie niemowlęcym jest wyczerpanie zapasów żelaza zgromadzonych w życiu płodowym, a także sztuczne karmienie i opóźnianie wprowadzenia do diety pokarmów stałych bogatych w żelazo.

Ponadto w rozmazie leukocytów (krwinek białych) występuje zwiększony odsetek eozynofilów - charakterystyczny dla chorób alergicznych i pasożytniczych. Niestety nie podała Pani bezwzględniej liczby eozynofilów, która jest obiektywnym wskaźnikiem zwiększonej ich produkcji. W takiej sytuacji konieczna będzie wizyta dziecka u pediatry, który zleci dalsze postępowanie diagnostyczne i zapewne włączy leczenie preparatem żelaza.