Proszę o interpretację wyników morfologii z rozmazem 17-miesięcznego dziecka

Moja córka ma kaszel od listopada, kończy drugi antybiotyk, do tego wiele syropów. Kaszel nadal jest - najpierw suchy, po chwili odrywający się. Przeczytałam, że kaszel może być spowodowany kokluszem lub pasożytami. W tym kierunku była wykonana morfologia: WBC - 7.3%, NEU - 33.4%, LYM - 53.1%, MON - 6.5%, EOS - 6.2%, BAS - 0.8%, ALY - 0.6%, LIC - 0.8%, RBC - 4.60%, HGB - 12.5%, HCT - 37.4%, MCV - 81, MCH - 27.2%, MCHC - 33.4%, RDW - 13.1, PLT - 284%, MPV - 7.3%, PCT - 0.207%, PDW - 10.3%. Na wynikach wyróżniono NEU, LYM, PDW jako nieprawidłowe, odbiegające od podanych norm. O czym to świadczy? Z góry dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ogólnie wynik morfologii jest prawidłowy. Rzeczywiście, biorąc pod uwagę wiek Pani córki, w rozmazie jest nieco za dużo limfocytów, a zbyt mało granulocytów obojętnochłonnych. Świadczyć to może na przykład o łagodnej infekcji wirusowej. Pisze Pani, że dziecko w chwili obecnej przyjmuje antybiotyk, co może mieć także wpływ na wynik. Oczywiście, przyczyną kaszlu mogą być zarówno krztusiec (koklusz) jak i zarażenie pasożytami. Na podstawie wyników morfologii te rozpoznania wydają się jednak mało prawdopodobne, ale ani jednego, ani drugiego nie rozpoznaje się bezpośrednio na podstawie tego badania.