Proszę o interpretację wyników rezonansu odcinka szyjnego i L/S

Od 3 mies. ból lędźwi, a od roku ból prawej połowy szyi, promieniujący na bark i klatkę piersiową. Czy te wyniki mogą podawać źródło dolegliwości? MRI L-S. Obniżenie wysokości tarczy L5-S1 nieznacznego stopnia z dyskretnym zmniejszeniem intensywności sygnału w sekwencjach T2 zależnych, odpowiada początkowym zmianom degeneracyjno zwyrodnieniowym. Na poziomie L5-S1 nieznaczna tylnia przyśrodkowa prawa protruzja jądra miażdżystego tarczy zwęża kanał boczny kręgowy o 4mm. Zmiana w nieznacznym stopniu przewęża prawy zachyłek boczny kanału kręgowego na poziomie kręgu S1. Nie stwierdzono ewidentnych cech kolizji korzeniowych. Wymiar strzałkowy kostnych granic kanału kręgowego w zakresie normy. Wysokość trzonów zachowana. Sygnał szpiku kostnego w normie. Stożek rdzeniowy na poziomie Th12-L1 o prawidłowym sygnale. Drobna torbielka okołokorzeniowa na wysokości S2. Kręgosłup szyny: Kręgosłup o zniesionej fizjologicznie lordozie wykazuje dyskretne obniżenie wysokości tarczy międzykręgowej na poziomie C5/C6 z jej prawidłowym uwodnieniem. Wysokości trzonów kręgowych zachowane, szerokości kostnych ograniczeń kanału kręgowego w normie. Na poziomie C4/C5 widoczne niewielkie tylno lewostronne uwypuklenie tarczy na 1-2 mm bez istotnych zwężeń z tego powodu. korzenie nerwowe wolne. Sygnał rdzenia kręgowego prawidłowy.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Opis, wykonanego u Pani badania rezonansu magnetycznego, jak najbardziej może odpowiadać dolegliwościom bólowym, które Pani opisuje. Przesunięcie tarcz międzykręgowych, wyraźnie podkreślone przez opisującego badanie lekarza radiologa, jest najbardziej prawdopodobną przyczyną bólu. Zwraca również uwagę protruzja jądra miażdżystego zwężająca kanał, choć bez cech kolizji korzeniowych, czyli ucisku na nerwy. Proponowałabym udać się do lekarza neurologa lub neurochirurga, gdyż to są właściwi specjaliści w tego rodzaju dolegliwościach. Lekarz po dokładnym zbadaniu Pani, analizie historii choroby i wyników badań, zaleci dalsze postępowanie.