Proszę o interpretację wyników RM kręgosłupa.

Witam. Mój mąż ma 40 lat i od 5 miesięcy cierpi na bóle kręgosłupa w okolicy lędźwiowej, bóle i drętwienie kończyn, a ostatnio bóle stopy. Pracuje na budowie za granicą. W przerwie świątecznej wykonał badanie RM. Oto opis badania: bad. przeglądowe, w obrazach T1-T2 -zależnych, w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych. Niewielkie zmniejszenie lordozy lędźwiowej. Na poziomie L5/S1 obniżenie i dehydratacja krążka międzykręgowego oraz tylna przepuklina jądra miażdżystego z modelowaniem worka oponowego i obustronnym - większym po lewej - zwężeniem kanałów międzykręgowych. Na tym poziomie cechy niewielkich zmian zwyrodnieniowych stawów międzykręgowych. Poza tym obraz MR odcinka L-S bez zmian. Mąż po zlikwidowaniu bólu środkami farmakologicznym wrócił do pracy. Proszę o odpowiedź, czy w tej sytuacji mąż powinien bezwzględnie i natychmiast zrezygnować z pracy? Jakie mogą być tego konsekwencje? Jakie podjąć leczenie?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Wynik badania rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowego kręgosłupa przedstawiony powyżej, wykazuje na nieznaczne zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa oraz dosyć nasilone zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego na poziomie L5/S1 (między ostatnim kręgiem lędźwiowym a pierwszym krzyżowym), z uwypukleniem jego zawartości uciskającej na przestrzenie zawierające nerwy, unerwiające kończyny dolne (pot. wypadnięcie dysku). Zniesiona lordoza jedynie potwierdza dolegliwości bólowe kręgosłupa.

Zmiany te w pełni odpowiadają prezentowanym przez męża objawom. Należy podkreślić, że zmiany są te trwałe i postępujące. Bez odpowiedniego leczenia nawracające. W związku z charakterem wykonywanej pracy, sugerowałabym jednak na pewien czas ograniczyć jej natężenie w celu przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki i przede wszystkim leczenia.

Proponuję zgłosić się z wynikiem do lekarza kierującego. Konieczna będzie w tej sytuacji konsultacja i opieka specjalisty neurochirurga lub ortopedy zajmującego się problemem kręgosłupa. Leczenie w zależności od nasilenia i typu objawów jest bądź zachowawcze (odpowiednie leki + rehabilitacja) lub operacyjne.

Bez osobistego dokładnego zbadania nie da się określić, jaki typ leczenia powinien być zastosowany w przypadku Pani męża.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.