PROSZĘ O INTERPRETACJĘ WYNIKÓW - RÓŻYCZKA, TOSKOPLAZOMOZA I CYTOMEGALIA

Witam, mam 28 lat, staramy się z mężem o dziecko, miesiąc temu przebyłam ciążę biochemiczna, zrobiłam wszystkie badania. Bardzo proszę o interpretację wyników. Toksoplazmoza IgM ujemny, toksoplazmoza IgG < 0.05 iU/l, czyli też ujemny wg normy Różyczka – to mnie najbardziej niepokoi: IgM ujemny, IgG 7,8 lU/ml, czyli wątpliwy, co to oznacza? Nie pamiętam, czy byłam szczepiona (powinnam być, bo od 1989 r. szczepienie jest obowiązkowe, moja mama nie pamięta, czy chorowałam na różyczkę:(( ) Tak więc najprawdopodobniej są to przeciwciała ze szczepionki, ale czy są one wystarczające? Czy powinnam się zaszczepić raz jeszcze czy nie? Jest to dla mnie bardzo ważne! Wiem, że gdyby wynik był powyżej 10, wówczas byłby dodatni i nie musiałabym się szczepić, ale co robić w tej sytuacji? Cytomegalia IgG 41 lU/l, czyli dodatnia, IgM ujemna - często miałam opryszczkę i podejrzewam, że to jest związane z tym, czy powinnam to leczyć? Ale przede wszystkim, czy szczepić się na różyczkę, czy ta ilość przeciwciał wystarczy? Bardzo proszę o pomoc!
28 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik oznaczenia miana przeciwciał przeciwko cymegalowirusowi wskazuje, iż najprawdopodobniej przeszła Pani infekcję w przeszłości - niebezpieczne jest jedynie świeże, pierwotne zakażenie matki w czasie ciąży, dlatego nie ma powodów do obaw. Dla pewności, należy ponownie skontrolować poziom przeciwciał na początku ciąży.

Co do toksoplazmozy - zarówno wynik IgG, jak i IgM jest ujemny. Nie przeszła Pani zarażenia pasożytem Toxoplasma gondii i istnieje ryzyko, że może dojść do infekcji w czasie ciąży, co z kolei jest niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Powinna Pani unikać sytuacji, które sprzyjają zarażeniu, takich jak spożywanie surowego i niedogotowanego mięsa, niedokładne mycie świeżych owoców i warzyw, kontakt rąk z ziemią bez użycia rękawiczek, kontakt z odchodami kotów. Ponadto konieczne jest oznaczanie poziomu przeciwciał w każdym trymestrze ciąży.

Na koniec odpowiedź na nurtujące Panią pytanie odnośnie różyczki. Rzeczywiście uważa się, że ochronne miano przeciwciał wynosi ok. 10-25 IU/ml. Zapewne była Pani szczepiona, jednak z upływem czasu odporność na zachorowanie spada. Szacuje się, że utrzymuje się ona ok. 10 lat po ostatniej dawce szczepionki, co biorąc pod uwagę Pani wiek, tłumaczy wynik oznaczenia poziomu przeciwciał. Najlepiej by było, gdyby zaszczepiła się Pani przeciwko różyczce ponownie (jedną dawką szczepionki skojarzonej przeciwko odrze, śwince i różyczce, tzw. MMR - nie jest dostępna szczepionka przeciwko samemu wirusowi różyczki). Należy jednak pamiętać, że przez 3 miesiące po szczepieniu nie wolno zachodzić w ciążę.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.