Proszę o interpretację wyniku badania EEG mojego 9-letniego syna

Bardzo proszę o wyjaśnienie nieprawidłowości w zapisie badania EEG mojego syna: W zapisie widoczna jest czynność fal alfa 10-11 c/s o amplitudzie do 70 uV reagująca na otwarcie oczu przemieszana z falami theta 4-6 c/s. Ponadto w odprowadzeniach czołowo-skroniowych obustronnie obserwuje się serie zaostrzonych fal alfa i theta o amplitudzie nieco wyższej od czynności podstawowej i nieliczne fale wolne 3-4 c/s. Hw: b. zm. Fs: nieco nasila opisane zmiany. Zmiany te głównie w odprowadzeniach poprzecznych, wykazują tendencję do uogólniania. Wniosek: zapis o niewielkich zmianach patologicznych obustronnych w okolicy czołowo-skroniowej. Nie stwierdza się zmian ogniskowych ani wyraźnej czynności napadowej. Będę wdzięczna za wyjaśnienie.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nie napisała Pani, z jakiego powodu badanie zostało wykonane. Zawsze podkreślam, iż jest to ważna informacja, ponieważ znacząco wpływa na interpretację wyniku.

Zasadniczo, jak czyta Pani we wniosku, nie ma zmian ogniskowych, a nieprawidłowości są niewielkie. Nie upoważnia to więc do rozpoznania padaczki, o czym zapewne Pani myśli. Zmiany w EEG charakterystyczne są dla wielu stanów chorobowych, mniej lub bardziej poważnych, a ich właściwa interpretacja zależna jest od stanu klonicznego pacjenta oraz okoliczności, w jakich zostało wykonane badanie. Proszę udać się z wynikiem badania do lekarza, który skierował na nie Pani dziecko. Na podstawie znajomości historii choroby oraz wyniku badania, postawi on właściwe rozpoznanie.