Proszę o interpretację wyniku badania EEG oraz MRI mózgu

Witam serdecznie. Kilka słów o mojej córeczce. Ur. siłami natury, 4,510kg, 60cm. Podano mi d*** w trakcie porodu. Poród wywoływany 16 dnia po terminie oxytocyną. Akcja porodowa 6h. 10pkt Apgar. Od 2,5 roku stwierdzona wada wzroku, niedowidzenie, -3,5 dpi, astygmatyzm. Oprócz tego bardzo zgrzyta zębami - wynik na pasożyty ujemny. Alergia pokarmowa na białko, kurz, roztocza, leki: c***, b***, p***. 2 lata temu zawyżony alat, aspat, lekarz stwierdził, że przeszła coś podobnego do mononukleozy, leczona h*** pół roku. Około rok temu miała zawyżone, ale wróciły wyniki do normy. Od lutego br. powtarzające się napady agresji, powtarzanie tych samych czynności (czynności się zmieniały-np. poprawianie czapki, bielizny, potem rajstop, spodni itp.) , powtarzanie zdań, krótkotrwałe wyłączanie się. "Ataki" trwały po ok. 2-3 tyg. z przerwami ok 4 tyg. Było ich w sumie 3, licząc od lutego. Neurolog podejrzewa padaczkę, nie podał na razie żadnych leków. Proszę o interpretację wyniku badania EEG oraz MRI mózgu: wyniku EEg - orzeczenie: "zapis nieodpowiedni do wieku dziecka z dominowaniem czynności fal THETA, W czasie Hv pojedyncza fala ostra w prawej okolicy czołowo - skroniowej." wynik badania MRI mózgu: "Cech procesu ekspansywnego ani zmian w obrębie istoty białej nie widać. Zaznaczone przestrzenie okołonaczyniowe w istocie białej płatów ciemieniowych. Torbielka szyszynki o śr 5mm. Układ komorowy ustawiony pośrodkowo, nieposzerzony. Powiększony migdałek gardłowy o wym. 15x24 mm." Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie. alicja ekorre@wp.pl

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani, Trudno jest interpretować wyniki bez osobistego zbadania dziecka, aczkolwiek opis badania EEG, jest rzeczywiście nieprawidłowy i wskazuje na obecność ogniska wywołującego napady w okolicy czołowo-skroniowej. Natręctwa, które pojawiają się okresowo u córki oraz wyłączenia świadomości, mogłyby skłaniać w kierunku diagnozy padaczki. U Pani dziecka są to najprawdopodobniej tzw. małe napady (petit mal) mające formę krótkich napadów nieświadomości (absences) i drgawek ogniskowych typu ruchowego, czuciowego i psychoruchowego.
Chory na chwilę przerywa wykonywaną czynność, na moment wyłącza się, nie nawiązuje kontaktu z otoczeniem. W badaniu rezonansu nie stwierdzono obecności ogniska dającego napady. Torbiel szyszynki nie jest bowiem odpowiedzialna za objawy u Pani córki. Torbiele szyszynki wymagają zwykle tylko obserwacji i okresowej kontroli. W momencie progresji zmiany, mogą dawać objawy związane z zaburzeniem przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego, co skutkuje wzrostem ciśnienia śródczaszkowego i pojawieniem się objawów tj. ból głowy, nudności, wymioty.
Proponowałabym, aby córka była pod opieka lekarza neurologa. Po przeprowadzeniu pełnej diagnostyki, a wskazane byłoby np. wykonanie badania EEG po nie przespanej nocy, podejmie on odpowiednie działania i wdroży ewentualne leczenie. Padaczka wymaga postawienia pewnego rozpoznania, a leczenie jest długotrwałe i wymaga monitorowania.