Proszę o interpretację wyniku badania progesteronu

Witam! Mam 29 lat i staram się o drugie dziecko już od około roku. Wcześniej przez 1,5 roku stosowałam antykoncepcję w postaci zastrzyku (po pierwszej ciąży). Zrobiłam badanie progesteronu w 22 dniu cyklu, wynik wyniósł 2,68 ng/ml. Czy jest to dobry wynik? Czy powinnam zrobić jeszcze jakieś badania? Jeżeli tak, to jakie? Bardzo proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Stężenie progesteronu jak na tę fazę cyklu jest trochę za niskie (norma w fazie lutealnej to 4,71-18,0 ng/ml).

Jednak wpływ na problemy z zajciem w ciążę (i prawdopodobnie rónież wyniki badania progesteronu) najprawdopodobniej mają zastrzyki antykoncepcyje. Mogą opóźnić powrót płodności nawet przez rok po przyjęciu ostatniej dawki leku.

Proponuję odczekać aż minie 12 miesięcy od ostatniego zastrzyku antykoncepcyjnego i wtedy powtórzyć badanie. W międzyczasie może się Paniu udać do lekarza ginekologa. Konkretniejsze wnioski można będzie wysunąć po dokładnym zebraniu wywiadu i badaniu ginekologicznym. Możliwe, że wystarczy np. suplementacja progesteronu.

W celu zwiększenia szans na zapłodnienie proponuję regularnie współżyć co 2-3 dni. Częstsze lub rzadsze stosunki mogą negatywnie wpłynąć na jakość nasienia.