Proszę o interpretację wyniku badania prolaktyny

Witam. Staramy się z mężem od dziecko, ginekolog zlecił mi badanie PRL. Wynik to 35,45 ng/ml. Lekarz zlecił mi wykonanie badania z uwagi na nieregularność miesiączek, które występują co 29- 33 dni, a ostatnio 36. Proszę o odpowiedź, czy ten wynik testu stwierdza nieprawidłowość. Dziękuję.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Stężenie prolaktyny we krwi jest u Pani zbyt wysokie i może być to przyczyną zaburzeń miesiączkowania.

Takie stężenie prolaktyny spowodowane może być nadmiernym wydzielaniem tego hormonu w odpowiedzi na bodźce (takie jak sen, stres, stosunek), wydzielaniem hormonu przez guzek przysadki mózgowej, może także towarzyszyć zaburzeniom czynności tarczycy. Konieczna będzie dalsza diagnostyka w celu ustalenia przyczyny tego stanu i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.