Proszę o interpretację wyniku badania radiologicznego

Jestem kobietą, mam 59 lat. Chorowałam na gruźlicę w latach 80-tych. Zaniepokoił mnie wynik mojego ostatniego badania radiologicznego, które wygląda następująco: "Pojedyncze zwłóknienia i guzki drobne, dobrze wysycone w prawym szczycie zwłóknienie przywnękowo w płucu prawym. Sylwetka naczyniowo-sercowa w normie. Zatoki przeponowo-żebrowe wolne." Czy mam powody do niepokoju?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Trudno zinterpretować wynik, nie znając Pani historii choroby oraz stanu klinicznego. zmiany, o których Pani pisze, mogą być pozostałościami po przebytym stanie zapalnym płuc, po gruźlicy, o której Pani wspomina lub być manifestacją obecnie toczącego się procesu chorobowego w obrębie płuc. Czy zaobserwowała Pani u siebie niepokojące objawy, takie jak - przewlekły kaszel, duszność, męczliwość czy chrypkę? Proponowałabym, aby udała się Pani do lekarza internisty bądź pulmonologa z kompletem wykonanych badań i dokumentacją medyczną. Lekarz po zbadaniu Pani i analizie historii choroby, zaleci dalsze postępowanie. Proszę nie bagatelizować problemu i wykonać szereg badań uzupełniających, które pomogą postawić ostateczne rozpoznanie.