Analiza wyniku tomografii komputerowej u sześćdziesięciolatka w śpiączce

Proszę o interpretację wyniku badania tomografem. Mężczyzna 62 lata, przebyty udar 8 lat temu, obecnie w śpiączce po NZK i reanimacji. Badanie TK głowy wykonano bez podawania kontrastu w warstwach 5mm. Liczne artefakty ruchowe obniżają wartość diagnostyczną badania! Zaciśniecie bruzd mózgowia w obrębie obu płatów potylicznych i częściowo ciemieniowych z zatarciem zróżnicowania korowo-podkorowego tych okolic i niewielkim obniżeniem ich gęstości - obraz KT odpowiada prawdopodobnie świeżym zmianom naczyniopochodnym. Ponadto ogniska hipodensyjne wielkości około 55 widoczne w obrębie wzgórza lewego i w warstwach głębokich prawego płata skroniowego- naczyniopochodne powstałe różnoczasowo. W obrębie mózgowia nie stwierdza się obecności wynaczynionej krwi Układ komorowy symetryczny, ustawiony w osi, nieposzerzony. W oknie kostnym całkowite zacienienie zatok obocznych nosa oraz sitowia, częściowe zacienienie obu wyrostków sutkowatych.

Witam serdecznie! Interpretacja wyników badań powinna być wykonywana wraz z badaniem pacjenta i możliwością zebrania wywiadu. Dopiero mając obraz wszystkich składowych oraz wyniki badań dodatkowych można postawić rozpoznania. Na podstawie opisu zmiany mają prawdopodobnie pochodzenie naczyniopochodne - czyli powstałe w wyniku zmian krążeniowych. Prawdopodobnie na powstanie zmian miało również obecnie zatrzymanie krążenia. Konieczna jest rozmowa o stanie chorego z lekarzem prowadzącym, jednak w zależności od długości zatrzymania krążenia rokowania są różne- im dłużej trwał taki stan, tym rokowania są gorsze. Po wybudzeniu się pacjenta wskazane jest wyeliminowanie czynników ryzyka dalszych zmian (wyrównanie ciśnienia tętniczego, gospodarki cholesterolowej oraz cukrowej, utrzymanie właściwej masy ciała, eliminacja używek). Zmiany z pewnością będą wymagała obserwacji pod kątem powiększania się – o częstotliwości wykonywanych badań zdecyduje neurolog. Konieczne jest również stałe leczenie w specjalistycznej poradni kardiologicznej. Pozdrawiam