Proszę o interpretację wyniku eeg głowy mojego syna 4-latka.

Badanie wykonano w czuwaniu, senności i śnie spontanicznym z rejestracją okresu budzenia. W czuwaniu zapis zróżnicowany przestrzennie. Czynność podstawowa składa się z fal alfa 8-9 Hz, z falami theta 6-7 Hz o ampl. 60 uV. We śnie: cechy bioelektryczne senności i snu są wyrażone. We śnie lekkim, zwykle razem z cechami bioelektrycznymi snu, rejestrowane są nieliczne, uogólnione, napadowe grupy fal wolnych 3-5 Hz i fal ostrych o ampl. do 280 uV. ORZECZENIE: Zapis czuwania bez uchwytnych cech nieprawidłowy. We śnie zapis z dyskretnymi cechami nieprawidłowymi uogólnionymi.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Zapis, według opisu, odbiega nieznacznie od normy. Nie napisała Pani jednak nic o okolicznościach, w jakich zostało wykonane badanie oraz czym było powodowane skierowanie dziecka na EEG. We właściwej interpretacji wyniku EEG, są to bardzo istotne dane. Zakładam, iż u dziecka wystąpił napad drgawkowy i badanie wykoano w celu diagnostycznym. Stwierdzenie jednak odchyleń od normy w czynności bioelektrycznej mózgu, bez znajomości historii choroby pacjenta i stanu klinicznego jest niecelowe.

Interpretacja badania, pozostaje tylko jego interpretacją, nie jest postawieniem diagnozy. Pierwszy w życiu napad padaczkowy nie upoważnia bowiem do rozpoznania padaczki, a nieprawidłowości w zapisie EEG mogą być związane z szeregiem innych schorzeń, nie są właściwe tylko dla padaczki. Dlatego tak ważne jest, aby interpretacji badania dokonał lekarz zlecający badanie - na podstaie zarówno wyniku, jak i znajomości przebiegu choroby o pacjenta.