Analiza wyniku RTG płuc u kobiety w wieku dojrzałym

Proszę o interpretację wyniku RTG płuc: wnęka lewa poszerzona - naczyniowa(?), wzmożony rysunek oskrzelowy w polach płucnych bez zmian naciekowych. Serce w normie. Łuk aorty poszerzony.

Witam! Każde badanie obrazowe powinno być interpretowane wraz z dokładnym wywiadem chorobowym oraz badaniem fizykalnym, odniesienie się do samego badania nie pozwala na dokładne określenie przyczyny stwierdzonych zmian. Wzmożony rysunek oskrzelowy bez zmian naciekowych może sugerować schorzenia związane z przewlekłym zapaleniem oskrzeli o różnej etiologii. Poszerzenie naczyniowe wnęki może być spowodowane zwiększeniem ciśnienia w tętnicach płucnych, a to z kolei może być spowodowane chorobami tkanki śródmiąższowej płuc, należy uwzględnić również to, że radiolog nie ma tutaj pewności co do naczyniowej przyczyny poszerzenia wnęki. Podsumowując, proponuję skonsultować problem z pulmonologiem, może być wskazane wykonanie spirometrii. Pozdrawiam serdecznie!