Proszę o interpretację wyniku TK jamy brzusznej

Witam! Mam 49 lat i jestem kobietą. W lutym 2009 r. usunięty guz złośliwy piersi prawej i dwa węzły wartowniki nie były zajęte.30 naświetlań bez chemioterapii, hormonoterapia T*** 20mg 1-0-0. Czerwiec 2009 usunięcie macicy i jajników, zalecenie onkologa, wyniki hispat ok. Obecnie nie wyjaśnione bóle brzucha po prawej stronie od żeber aż do pachwiny,ból jest obecny w krzyżu i prawym biodrze aż do połowy pośladka. Od grudnia 2009r. wzdęcia, gazy, zaparcia, które trwają do tygodnia, tylko s*** mnie ratuje. Lekarz radiolog-onkolog zlecił badanie TK jamy brzusznej z kontrastem (dwufazowo),wszystko jest w normie oprócz wątroby, oto dokładny opis: W segmencie 6/5 wątroby pośrodkowo widoczna jest hypoechogeniczna zmiana ogniskowa o śr. do 13 mm - uwidaczniająca się dopiero w później fazie gęstości do 35j H. Poza tym wątroba bez zmian ogniskowych,pęcherzyk żółciowy słabo uwidocznił się. Przed operacją w lutym było wykonane usg jamy brzusznej wszystko ok oprócz wątroby zmiana hypoechogeniczna (naczyniak?) wielkości 20 mm. Czy jest to jedno i to samo, czy może być to przerzut do wątroby? Lekarz chirurg onkolog zasugerował zrobienie usg jamy brzusznej pod biopsję wątroby i tu właśnie czegoś nie rozumiem, jeżeli jest to naczyniak, to nie może być biopsji, z tego co wiem, to nie robi się biopsji z naczyniaka. Bardzo proszę o wyjaśnienie mi tej kwestii, bo pogubiłam się w tym wszystkim i nie wiem, o co w tym wszystkim chodzi? Czy ja nie wiem czegoś, co wiedzą lekarze? Bardzo proszę o szczerą odpowiedź. Dziękuję. Pozdrawiam cały zespół.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety nie jestem wstanie określić, czy opisywana zmiana w badaniu TK jamy brzusznej to jest ta sama, co w usg, ponieważ w badaniu usg nie ma nic o lokalizacji. Jeżeli chodzi o różnicowanie zmian ogniskowych z naczyniowymi, rzeczywiście badaniami pierwszego rzutu są: badanie TK z kontrastem oraz badanie usg. Wnioskując po tym, iż radiolog w opisie zdjęcia nie odniósł się jednoznacznie, co do możliwego charakteru zmiany, najprawdopodobniej badanie to nie było rozstrzygające. Sądząc po zaproponowanej dalszej diagnostyce i po opisie zmiany w TK, chirurg przede wszystkim chce wykluczyć zmianę ogniskową - zwłaszcza, że ma Pani obciążony wywiad, w związku z tym należy wykazać się podwójną czujnością.

Istnieją jeszcze inne badania, niestety dużo trudniej dostępne, pozwalające zróżnicować naczyniaki ze zmianami ogniskowymi wątroby, jest to: ultrasonografia wzmacniana kontrastem (CEUS) oraz scyntygrafia wątroby znakowanymi czerwonymi krwinkami - proponuję skonsultować z Pani  lekarzem, czy jest możliwość wykonania któregoś z tych badań.

Dolegliwości związane z przewodem pokarmowym, które Pani opisuje są wskazaniem do wykonania kolonoskopii. Natomiast w związku z bólami promieniującymi do pośladka i pachwiny rozważyłabym wykonanie badania rtg odcinka lędźwiowego oraz stawów biodrowych.

Mam nadzieję, że ilość badań Panią nie zniechęci, ponieważ zdrowie jest najważniejsze.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!